Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare locuinta
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare locuinta

Buna ziua,
Intentionez sa-mi asigur locuinta printr-o asigurare facultativa care este mai acoperitoare pt ceea ce ma intereseaza pe mine.As dori sa-mi raspundeti daca o astfel de asigurare facultativa este valabila ca si o asigurare obligatorie.
Multumesc
se numeste obligatorie, tocmai ca trebuie obligatoriu platita. separat, puteti sa incheiati si alta asigurare
PAD este obligatorie, insa acopera numai dezastrele, fara a cuprinde si anexele gospodariei si numai in limita sumei de 10000/20000 EUR.
Pentru a avea acoperite si celelalte riscuri(ex.incendiu,grindina,furtuna,etc.) precum si valoarea peste cea acoperita de PAD(peste 10000/20000E) intocmiti polita facultativa, care va avea o fransiza de 10000/20000EUR pentru dezastre(acestea fiind acoperite de PAD).
Daca va adresati asiguratorului care emite PAD, acesta va poate oferi o polita care sa cuprinda atat partea de PAD cat si suplimentar o parte facultativa in completare.