avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale somatia de plata_pãreri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

somatia de plata_pãreri

D.p.v. al Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, somatia de plata este incadrata la categoria "actiunilor neevaluabile in bani"...Conform OG nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, pentru judecarea fondului actiunii se aplica timbru judiciar de 0,3 lei...
Acum vine intrebarea...in cazul somatiei de plata de aplica timbru judiciar la valoarea pretentiilor sau, considerand ca este o actiune neevaluabila in bani, se aplica strict timbru de 0,3 lei, indiferent de valoarea solicitata ?...am intalnit instante care au aplicat ambele variante, desi, in opinia mea, pentru actiunea promovata in baza OG 5/2001 trebuie sa se aplice un timbru judiciar de 0,3 lei, indiferent de valoarea creantei...Chiar si asa, pentru a evita tergiversarea cauzelor, m-am supus obligatiei instantelor de a completa timbrul judiciar...
Ce parere aveti de practica neunitara a instantelor de aplicare a OG nr. 32/1995 ?

Cel mai recent răspuns: julien_slbz , utilizator 08:07, 16 Ianuarie 2008
e neunitara? :) ....
daca castigi iti recuperezi si c/val timbrului judiciar, indiferent care a fost.
iar tj mai mare de 5 lei nu cred ca se poate cere.
problema e de principiu si nu ca e prea mare taxa ( 3 sau 5 lei )...dar cand ai sute de dosare in 2-3 luni ( la aceeasi instanta ) si la 70 % din ele ti se cere completarea timbrului judiciar, e o munca in plus sa faci iarasi o hartie prin care depui taxa in fiecare dosar ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru si timbru judiciar Andrei T Andrei T pentru cererea de somatia de plata adresata instantei taxa de timbru este de 39 lei si timbrul judiciar de 5 lei??? se platesc la trezorerie, dar in contul ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru gabyteo gabyteo Buna ziua Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Vreau sa depun in instanta o somatie de plata pentru recuperarea unei sume de 2000 lei veche din noiembrie 2007. ... (vezi toată discuția)
Costuri partaj judiciar aneste aneste Buna ziua, ma intereseaza sa aflu care sunt costurile asociate procesului de iesire din indiviziune. Cautand pe forum si pe Internet am gasit ... (vezi toată discuția)