Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale somatia de plata_pãreri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

somatia de plata_pãreri

D.p.v. al Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, somatia de plata este incadrata la categoria "actiunilor neevaluabile in bani"...Conform OG nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, pentru judecarea fondului actiunii se aplica timbru judiciar de 0,3 lei...
Acum vine intrebarea...in cazul somatiei de plata de aplica timbru judiciar la valoarea pretentiilor sau, considerand ca este o actiune neevaluabila in bani, se aplica strict timbru de 0,3 lei, indiferent de valoarea solicitata ?...am intalnit instante care au aplicat ambele variante, desi, in opinia mea, pentru actiunea promovata in baza OG 5/2001 trebuie sa se aplice un timbru judiciar de 0,3 lei, indiferent de valoarea creantei...Chiar si asa, pentru a evita tergiversarea cauzelor, m-am supus obligatiei instantelor de a completa timbrul judiciar...
Ce parere aveti de practica neunitara a instantelor de aplicare a OG nr. 32/1995 ?

e neunitara? :) ....
daca castigi iti recuperezi si c/val timbrului judiciar, indiferent care a fost.
iar tj mai mare de 5 lei nu cred ca se poate cere.
problema e de principiu si nu ca e prea mare taxa ( 3 sau 5 lei )...dar cand ai sute de dosare in 2-3 luni ( la aceeasi instanta ) si la 70 % din ele ti se cere completarea timbrului judiciar, e o munca in plus sa faci iarasi o hartie prin care depui taxa in fiecare dosar ...