Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort din strainatate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort din strainatate

daca vreau sa ma reprezinte un avocat in romania la procesul de divort cum fac fara sa ma duc in tara trebuie neaparat sa fac imputernicire la notariat sau e autentificata de notar???
Daca v-ati stabilit resedinta in strainatate puteti fi reprezentat de un avocat in procesul de divort. Este suficient sa incheiati in acest sens un contract de asistenta juridica.
Pentru a putea fi reprezentat de catre avocat in procesul de divort va trebui sa mandatati un avocat in baza unei procuri speciale si sa inmanati acestuia alaturi de procura si acte doveditoare ale resedintei din tara in care va aflati.
Procura se legalizeaza de catre:
-fie un notar public din Romania,
-fie de oficiile diplomatice ale Romaniei din tara de resedinta a solicitantului
-fie intocmite de notari publici straini si supralegalizate, conform Conventiei de la Haga din 5 octombrie 1961 la Tribunalul din localitatea de domiciliu din strainatate;
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Sigur ca da, un avocat va poate reprezenta in procesul de divort in baza unei imputerniciri speciale, iar daca va intelegeti in privinta divortului se poate finaliza in 2, 3 termene