Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scadere taxe notariale?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scadere taxe notariale?

In urma cu aproximativ o luna se tot vorbea de scaderea onorariului notarilor de la 0.5% in prezent la maxim 100 RON ceea ce va duce la scaderea semnificativa a taxelor notariale pentru instituirea ipotecii
Stie cineva in ce stadiu se afla propunerea respectiva? Cand se va stii un raspuns sigur, daca se va adopta sau nu, si cand?

Ma intereseaza deoarece vreau sa fac o refinantare si daca taxele cu noua ipoteca scad de la 2000 RON la cateva sute RON as mai astepta putin, dar nu prea mult deoarece dispar ofertele curente de refinantare..
Onorariile sunt aprobate prin Ordin al Ministrului Justitiei la propunerea Consiliului UNNPR.

Propunerea este facuta, insa se asteapta Ordinul. Nu se stie cu exactitate, se spera ca spre sfarsitul anului.
mirela741 a scris:

Nu se stie cu exactitate, se spera ca spre sfarsitul anului.

Asa mult dureaza? si nici nu se stie cu siguranta .. :(
mai stie cineva alte detalii suplimentare su privire la proiectul respectiv?

merci
are cineva un update cu privire la modificarile taxelor notariale?