avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pedeapsa se aplica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pedeapsa se aplica?

Ce pedeapsa se aplica unei persoane pusa sub invinuire pentru infractiunile prevazute de art. 290 Cod penal , art. 26 raportat la art. 289 Cod penal, art. 291 Cod penal?
Cu stima
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 03:47, 20 Aprilie 2011
pentru fiecare infractiune in parte se va aplica o pedeapsa ,se vor contopi in pedeapsa cea mai grea urmand ca instanta sa aprecieze daca se impune vreun spor.
ca si cuantum nimeni nu poate sti ce pedeapsa va aplica completul de judecata.
poate aplica si pedeapsa cu inchisoarea si cu suspendare ,sunt mai multe variante.
poate primi chiar si amenda.
vad ca nu vreti sa-l lasati pe fostul sot sa scape.
succes
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2010
doberv, utilizator
- art. 290 c.p.- pedeapsa cuprinsa intre 3 luni la 2 ani sau cu amenda
- art.289 c.p.- pedeapsa cuprinsa intre 6 luni si 5 ani
- art.291 c.p.- pedeapsa cuprinsa intre 3 luni si 3 ani sau 3 luni si 2 ani, dupa caz
acestea sunt pedepsele legale, instanta hotaraste in final
avocat Cristina Popescu
In limitele aratate mai sus de distinsa d-na avocat se va aplica o pedeapsa care poate fi dozata ca intindere doar de instanta ca urmare a anlizarii intregului material probatoriu administrat in cauza.
Niciun profesionist nu poate "pronostica" o anume pedeapsa,fara a cunoaste actele si lucrarile dosarului
Prima conditie este sa fie trimisa in judecata pentru cele trei infractiuni pentru ca primul raspuns al D-nei Mediator sa fie pertinent.
Functie de probele de la dosarul instantei se va doza pedeapsa.
Si in privinta aceasta am nelamuriri dle" omucuciocanu"
Dosarul penal cuprinde 3 faptuitori. Prin rezolutia procurorului 2 dintre faptuitori au fost scosi de sub urmarire penala iar pentru cel de al treilea care este incadrat ca invinuit pentru infractiunile prevazute de art. 290 Cod penal , art. 26 raportat la art. 289 Cod penal, art. 291 Cod penal s-a dispus trimiterea dosarului la Parchetul de pe langa Judecatorie pentru continuarea cercetarilor.
Eu am facut plangere impotriva rezolutiei procurorului si am inregistrat-o pe rolul Curtii de Apel.
Nu stiu cum se va proceda pentru a ma constitui parte civila sa-mi pot recupera daunele materiale , pentru ca am inteles ca in proces impotriva rezolutiilor procurorului nu se poate face acest lucru.
Va fi citata si cea de a treia persoana pentru a nu se disjunge dosarul?
Cu stima

Alte discuții în legătură

Incadrarea faptelor Nina1 Nina1 Buna ziua Ce implica art. 289, 290 raportat la art. 26 si art 291 cp? Care este pedeapsa ce se aplica pentru aceste incadrari? Cu stima (vezi toată discuția)
Incadrare juridica Nina1 Nina1 Buna seara, Pentru o persoana s-a dispus inceperea urmaririi penale ca invinuit pentru savarsirea infractiunii de fals intelectual si uzul de fals. Aceasta ... (vezi toată discuția)
Dosar penal - nelamuriri Nina1 Nina1 S-a format un dosar penal ca urmare a plangerilor pentru infractiuni de fals si uz de fals impotriva a trei persoane: o persoana fizica ce a realizat falsuri ... (vezi toată discuția)