avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim muncitor calificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim muncitor calificat

Care este salariul minim al unui muncitor calificat, al unui zidar mai exact ? de unde pot afla ? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 14:07, 16 Decembrie 2010
Conform CCUNN, salariul minim este pe economie 600 inmultit cu un coeficienţi minimi de ierarhizare, in acest caz 1.2 = 720 lei.

baza lagala:
Contract colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010

CAPITOLUL 4
Salarizarea şi alte drepturi băneşti
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
Ultima modificare: Miercuri, 13 Octombrie 2010
ContSters145137, utilizator
Multumesc mult de tot. O zi buna!
Trebuie specificat ca este valabil doar in sectorul privat
Pentru ramura constructii (daca lucreaza in unitati ce apartin acestei ramuri), salariul minim pe economie este de 650 lei, incepand cu data de 1.01.2009.
Brut sau net?

Alte discuții în legătură

Salariu Vioreld Vioreld salutare. firma la care muncesc are un compartiment de constructii si amenajari, dar nu aceasta este activitatea principala (codul caen este altul, nu unul ... (vezi toată discuția)
Ccm la nivel de ramura RACF RACF lucrez la o firma de constructii la care am aflat ca exista contract colectiv la nivel de ramura.as dori sa stiu indicii de salarizare avand in vedere ca am ... (vezi toată discuția)
Salar minim pe economie oana aniela oana aniela Va rog sa mi spuneti daca s a modificat salariul minim pe economie, Multumesc (vezi toată discuția)