Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim muncitor calificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim muncitor calificat

Care este salariul minim al unui muncitor calificat, al unui zidar mai exact ? de unde pot afla ? Va multumesc.
Conform CCUNN, salariul minim este pe economie 600 inmultit cu un coeficienţi minimi de ierarhizare, in acest caz 1.2 = 720 lei.

baza lagala:
Contract colectiv de muncă unic la nivel naţional pe anii 2007-2010

CAPITOLUL 4
Salarizarea şi alte drepturi băneşti
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi = 1,
2. calificaţi = 1,2;
ContSters145137, utilizator
Multumesc mult de tot. O zi buna!
Trebuie specificat ca este valabil doar in sectorul privat
Pentru ramura constructii (daca lucreaza in unitati ce apartin acestei ramuri), salariul minim pe economie este de 650 lei, incepand cu data de 1.01.2009.
Brut sau net?