Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare transport in Elvetia fara TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare transport in Elvetia fara TVA?

O firma de transport marfa din Romania a luat o comanda de transport de la o casa de expeditii din Romania. Transportul se efectueaza pe ruta Romania-Elvetia, iar marfa circula cu document de tranzit T1.
Casa de expeditii cere transportatorului sa ii factureze contravaloarea transportului fara TVA, cu specificatia "scutit cu drept de deducere" la rubrica Tva. Ambele firme sunt platitoare de tva.
Este corect?
Operatiunea probabil se incadreaza la scutiri ...pentru transportul internatinal si intracomunitar, de aia va cer sa facturati asa. Vedeti art.143, al.1 lit c si d din Codul Fiscal.