avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... abuz bancar
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

abuz bancar

Buna ziua,
Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt.
Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital strain(UE).
Firma a contractat in urma cu 2 ani un credit garantat cu BO de catre asociati.
Inainte sa facem cesiunea am solicitat bancii aprobarea transferului si eliberarea BO ale noastre. Am depus cererea, banca ne-a comunicat in scris semnat si stampilat ca este OK adica pana la perfectarea modificarilor ramanem garanti.
Acum au sosit hartiile banca a acceptat transferul insa BO nu mai vrea sa elibereze.
Sucursala cu care avem relatii contractuale nu este in stare sa decida decat bucurestiul. Noi am primit raspuns de la cei de aici, pentru ca la ei am apelat, doar contractul cu ei am incheiat.
In ciuda faptului ca am facut toate demersurile si am primit raspuns pozitiv, acuma banca nu mai vrea sa se tina de cuvant.
Ce ne sfatuiti sa facem?

Alte discuții în legătură

Abuz bancar axw axw Buna ziua, Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt. Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital ... (vezi toată discuția)
Ridicare garantie credit axw axw O societate mixta romano-UE are un credit bancar cu garantie prin BO avalizat in nume proprii pe toate asociatii societatii. Asociatii romani au parti sociale ... (vezi toată discuția)
Ridicare garantie credit axw axw O societate mixta romano-UE are un credit bancar cu garantie prin BO avalizat in nume proprii pe toate asociatii societatii. Asociatii romani au parti sociale ... (vezi toată discuția)