Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... abuz bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

abuz bancar

Buna ziua,
Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt.
Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital strain(UE).
Firma a contractat in urma cu 2 ani un credit garantat cu BO de catre asociati.
Inainte sa facem cesiunea am solicitat bancii aprobarea transferului si eliberarea BO ale noastre. Am depus cererea, banca ne-a comunicat in scris semnat si stampilat ca este OK adica pana la perfectarea modificarilor ramanem garanti.
Acum au sosit hartiile banca a acceptat transferul insa BO nu mai vrea sa elibereze.
Sucursala cu care avem relatii contractuale nu este in stare sa decida decat bucurestiul. Noi am primit raspuns de la cei de aici, pentru ca la ei am apelat, doar contractul cu ei am incheiat.
In ciuda faptului ca am facut toate demersurile si am primit raspuns pozitiv, acuma banca nu mai vrea sa se tina de cuvant.
Ce ne sfatuiti sa facem?
buna ziua

faceti o noua sesizare in scris, prin care sa solicitati exact motivele datorita carora nu se doreste eliberarea BO, la aceasta solicitare noua anexati solicitarea veche si raspunsul primit, banca este obligata ca in 30 de zile sa va furnizeze un raspuns, iar daca aveti vreo adresa de la ei in care sa scrie clar ca va va elibera BO-urile iar acum a decis ca nu mai vrea sa faca acest lucru, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la ANPC
axw a scris:

Buna ziua,
Cazul meu este urmatoarea: am avut o societate cu capital mixt.
Noi(cetateni romani) am iesit din firma la ORC iar acuma firma este 100% capital strain(UE).
Firma a contractat in urma cu 2 ani un credit garantat cu BO de catre asociati.
Inainte sa facem cesiunea am solicitat bancii aprobarea transferului si eliberarea BO ale noastre. Am depus cererea, banca ne-a comunicat in scris semnat si stampilat ca este OK adica pana la perfectarea modificarilor ramanem garanti.
Acum au sosit hartiile banca a acceptat transferul insa BO nu mai vrea sa elibereze.
Sucursala cu care avem relatii contractuale nu este in stare sa decida decat bucurestiul. Noi am primit raspuns de la cei de aici, pentru ca la ei am apelat, doar contractul cu ei am incheiat.
In ciuda faptului ca am facut toate demersurile si am primit raspuns pozitiv, acuma banca nu mai vrea sa se tina de cuvant.
Ce ne sfatuiti sa facem?

nu cred ca se mai poate face ceva acum. cine preia garantarea creditului?! n-are cum sa dea banca "garantia" din mana.
problema garantarii creditului e mai degraba de discutat cu asociatii aia care au ramas in firma.
fiind credit pe persoana juridica, anpc-u' nu prea e in shema.
ContSters123067, utilizator
Am fost la ANPC cu aceasta problema iar acolo ni sa spus ca ei pot sa oblige banca sa elibereze BO doar dupa ce s-au perfectat modificarile, adica dupa ce s-au semnat actul aditional/contractul de credit . Ma intreb eu daca ni se pune un contract sub nas sa semnam cum sa semnam si dupa aceea cum sa mai mergem la ANPC ?
ANPC intr-adevar nu se ocupa cu pers. juridice dar noi acuma reclamam ca pers fizice deoarece nu mai suntem in firma ci doar pers fizice garanti inca.
Motivul bancii (contrariu celei date oficial anterior) este ca raspunsul primit este una intermediara(aberatie spun eu) si ca garantia data de cetateni straini(UE) nu prezinta acuma pentru ei o garantie. Pai da exista o lege care reglementeaza ca documentele de garantie semnate de cetateni UE sunt nule?
Ce este de facut?