Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... o problema cu casa de asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

o problema cu casa de asigurari de sanatate

Buna ziua am si eu o intrebare in legatura cu o problema...prietena mea a fost internata in spital anul trecut in luna noiembrie pentru o problema endocrinologica ...ea era atunci prospata absolventa de facultate(medicina carol davila) si am sunat la CASMB si am intrebat daca este asigurata si mi-au raspuns ca 3 luni de la terminarea facultatii este asigurata cu conditia ca sa aiba sub 26 de ani (avea 24 de ani)...am mers la spital si a fost internata dar sub calitatea de asigurat student chiar daca ea era absolventa de o luna (a aratat acolo adeverinta de absolvire )...apoi am sunat din nou la casmb si am primit alt raspuns din partea lor ca de fapt ea nu este asigurata si ca trebuie sa plateasca asigurarea pe 6 luni retroactiv....intrebarea mea este poate sa apara vreo problema daca am platit asigurarea pe 6 luni si am dus la spital adeverinta de asigurat , adevarat cu intarziere...am dus adeverinta de asigurat si au zis ca nu este nici o problema si i s-a facut externarea...va multumesc astept raspuns...mentionez ca ea era o persoana fara veniturii prin dovada adeverintei de venit de la fisc...
La Casa de Asigurari nu figura asigurata intrucat nu s-a dus acolo sa fie luata in evidenta. Prin telefon vi s-a spus ca este asigurata conform legii, fara plata contributiei, pt ca este studenta sub 26 ani. Acum trebuie sa mergeti la CAS si sa o inregistrati acolo, cu copie C.I., adeverinta de la facultate si declaratie pe proprie raspundere ca nu realizeaza venituri. Nu trebuia sa platiti asigurarea din mana, incheind in acest fel un contract ca persoana fara venit, intrucat beneficia de prevederile legii, fiind asigurata prin efectul legii. X-(
Eu am spus ca in momentul respectiv ea era absolventa de facultate si nu de liceu pentru ca ne-au dus in eroare si pe noi ...deci situatia este alta...
deci dupa cum am inteles ea trebuia sa fie incadrata ca persoana fara venit...si o alta intrebare care este logica legii ca cineva care nu are venit sa fie obligat sa plateasca asigurarea cand nu are de unde...si in plus inteleg ca orice tanar absolvent este descoperit fata de asigurare 2 luni dupa terminarea facultatii pana cand este incadrat ca somer sau isi gaseste un loc de munca....unde este logica....atunci inseamna ca am facut bine sa ii platesc asigurarea pe 6 luni retroactiv...pentru ca altfel era obligata sa fie platita spitalizarea...si in plus daca am platit asigurarea pe 6 luni inclusiv luna noiembrie in care a fost internata inseamna ca a fost asigurata pe aceasta peroada...
Atunci se schimba datele problemei....si asta era singura solutie, sa incheie contract ca persoana fara venit.:O
D-le, asta intreaba-i pe guvernantii nostrii, care e logica legii. Insa, Legea nr. 95/2006 asa prevede, ca persoanele fara venit sunt obligate sa plateasca contributia la sanatate, la salariul minim pe economie. Si descoperind ca nu este asigurata, se ia contributia retrocativ pe 6 luni, daca nu face dovada ca a cotizat la fondul de sanatate, pana la acea data, ca salariat sau alta categorie. In aceasta situatie, contributia i se lua de la data la care nu a mai cotizat, puteau sa fie de ex, 4 luni doar.
deci ca o concluzie poate sa apara vreo problema daca ea a achitat asigurarea dar dupa ce a fost internata? sau cum am procedat este de fapt solutia.....va multumesc sincer pentru raspuns...