Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte

Buna ziua,
Am o nelamurire in privinta programului de noapte.
De exemplu programul meu de lucru poate fi dupa cum urmeaza:
Luni: 09:15-21:15
Marti: 09:15-21:15
Miercuri : Liber
Joi: liber
Vineri: 3:00-9:30
Sambata: 3:00-9:30
Duminica: Liber
si asa mai departe, turele se pot combina si altfel, intotdeauna am 2 zile libere inainte de tura de noapte.
Nelamurirea mea este daca este legal ca dupa concediu pot fi chemata la serviciu in tura de noapte, de exemplu:
Luni: concediu
Marti: concediu
Miercuri: 3:00-9.00
Cat este legal sa ai timp de odihna inainte de o tura de noapte, concediu de odihna se ia in considerare ca timp de odihna inainte de tura de noapte?
Adica concediul meu se termina la ora 12 noaptea sau se considera 8 ore (dupa cum este platit)?
Va multumesc!
Buna seara

Codul muncii
SECTIUNEA 3 - Munca de noapte
Art. 122. [definiţia legală şi durata muncii de noapte]
(1) Munca prestată între orele 22:00 şi 06:00 este considerată muncă de noapte.
(11) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
(2) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariatul de noapte, nu va depăşi o medie de 8 ore pe zi, calculată pe o perioadă de referinţă de maximum 3 luni calendaristice, cu respectarea prevederilor legale cu privire la repausul săptămânal.
(21) Durata normală a timpului de lucru, pentru salariaţii de noapte a căror activitate se desfăşoară în condiţii speciale sau deosebite de muncă, stabilite potrivit dispoziţiilor legale, nu va depăşi 8 ore pe parcursul oricărei perioade de 24 de ore, în care prestează muncă de noapte.
(3) Angajatorul care, în mod frecvent, utilizează munca de noapte este obligat să informeze despre aceasta inspectoratul teritorial de muncă.

Art. 123. [compensarea muncii de noapte]
Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.
Daca tura dvs este de nate atunci cand reveniti la serviciu din CO, atunci nu mi se pare ca angajatorul a incalcat legea, in acest sens , chemandu-va la servici in tura de nopate.
Multumesc mult pentru raspuns!
Am citit articolul din codul muncii cu regulile generale.
Pe mine ma interesa sa stiu daca e corect ca dupa o zi de CO (care se termina la 12 noaptea?)sa fiu chemata la serviciu in 3ore la tura de noapte!
1. Nu e nici o incalcare a legii. La ora cand sunteti chemata la lucru nu mai sunteti in CO.
2. De ce credeti ca dupa CO trebuie sa aveti o pauza de adaptare!?
freeelis a scris:

Daca tura dvs este de nate atunci cand reveniti la serviciu din CO, atunci nu mi se pare ca angajatorul a incalcat legea, in acest sens , chemandu-va la servici in tura de nopate.

Multumesc mult pt raspuns!
Nelamurirea mea este: in cate ore este legal sa chemi la serviciu un angajat dupa CO?