avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... munca de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

munca de noapte

Buna ziua,
Am o nelamurire in privinta programului de noapte.
De exemplu programul meu de lucru poate fi dupa cum urmeaza:
Luni: 09:15-21:15
Marti: 09:15-21:15
Miercuri : Liber
Joi: liber
Vineri: 3:00-9:30
Sambata: 3:00-9:30
Duminica: Liber
si asa mai departe, turele se pot combina si altfel, intotdeauna am 2 zile libere inainte de tura de noapte.
Nelamurirea mea este daca este legal ca dupa concediu pot fi chemata la serviciu in tura de noapte, de exemplu:
Luni: concediu
Marti: concediu
Miercuri: 3:00-9.00
Cat este legal sa ai timp de odihna inainte de o tura de noapte, concediu de odihna se ia in considerare ca timp de odihna inainte de tura de noapte?
Adica concediul meu se termina la ora 12 noaptea sau se considera 8 ore (dupa cum este platit)?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: violetta.manea , utilizator 19:07, 17 Octombrie 2010

aveti dreptate stimata doamna in ceea ce spuneti, in sensul ca trebuia sa va respecte acea zi de concediu si sa nu va programeze chiar de noapte imediat, insa din pacate, vorba lui Mircea Badea: "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"!!!!!!!!!




tudorvaleriu a scris:

1. In exemplul dat aveti dreptate, trebuie sa beneficiati de 12 ore de pauza intre schimburi (in mod exceptional 8 ore).
2. Dar cand veniti din CO se considera ca sunteti odihnita.


Acest raspuns ma temeam ca mi-l veti da!
Mi se pare un pic inuman ca se considera astfel, pt ca de obicei te odihnesti noaptea, iar in acest caz ar trebui sa ma odihnesc(sa dorm) ziua, adica in ziua de CO ca sa fiu apta de munca de noapte.
Oricum va multumesc pt lamurire, aveam nevoie de o parere oficilala si competenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Munca in ture departament paza dragonu89 dragonu89 Buna ziua,as dori sa stiu,daca potrivit codului muncii ,si aici ma refer in domeniul de paza,la o tura de 8 ore intre 22:00/06:00 nu ar fi normal sa am 24 de ... (vezi toată discuția)
Perioada de repaus dupa tura de noapte Maria Prado Maria Prado Buna ziua, intrebarea mea este:dupa o tura de la 18 la 5 dimineața, se poate intra intr-o alta tura de la ora 15, pana la ora 1, in acceasi zi? Sau dupa tura ... (vezi toată discuția)
Spor ore lucrate noaptea mavm mavm In situatia in care se lucreaza la tura 24 ore cu 72 ore liber, minim cate ture este obligatoriu a se efectua intr-o luna pentru a beneficia de sporul specific ... (vezi toată discuția)