avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este procedura.multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:19, 19 Octombrie 2010
Va puteti pensiona la limita de virsta dupa anul 2020 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 35 ani.*

Va puteti pensiona anticipat dupa anul 2015 luna Februarie la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 45 ani.*

Va puteti pensiona anticipat partial dupa anul 2015 luna Februarie la virsta de 60 ani** daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*

--Datorita faptului ca ati lucrat in conditii deosebite (sau grupa a II-a echivalata) cel putin ""32"" ani si aveti stagiu complet de cotizare aveti reducere cu 7.5 ani
Limita minima a varstei reduse: 55 ani

in concluzie ...Stagiul de cotizare: 35 ani
Virsta de pensionare: 57 ani si 6 luni


Insa conf. modificarilor recente in legislatia pensiilor prin:
Legea 118/2010
Art 10
Se suspenda pana la 31 decembrie 2010 inscrierea la pensie anticipata si la pensie anticipata partiala.
:(
Ultima modificare: Marți, 19 Octombrie 2010
Saroma Saroma, Consilier juridic
sebestyen a scris:
Buna ziua, sunt nascut in 1955 luna februarie,din 1974 pana in 2007 am lucrat in grupa a 2-a . la ce data pot iesi la pensie anticipat si care este procedura.multumesc.

Ati lucrat in grupa II de munca numai pana in 01.04.2001. Incepand cu aceasta data, actul normativ care reglementa incadrarea in grupe de munca a fost abrogat.

De pensie anticipata partiala puteti beneficia atunci cand veti implini 60 de ani. Va rog sa precizati in ce conditii ati lucrat dupa data de 01.04.2001 (va uitati in carnetul de munca). In functie de perioada lucrata in grupa II de munca si de eventuala perioada lucrata in conditii deosebite / speciale, veti beneficia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare. Va rog sa precizati si lunile, nu doar anii.

Daca am in vedere numai perioada lucrata in grupa II de munca (din 1974 pana in 01.04.2001), veti indeplini conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta inainte de a le indeplini pe cele referitoare la pensia anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi anticipat la pensie ContSters127432 ContSters127432 Sunt nascut in 1955 ianuarie 19 Am 31 de ani si 7 luni cotizabili din care 11 ani si 7luni - grupa II 12ani si 6luni - grupa I. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Cind ma pot pensiona !?? stoica ionut 13 stoica ionut 13 Mama mea nascuta pe 13-04-1955 a lucrat 32 ani din care 23 ani si 6 luni grupa a II-a plus 3 ani ordonanta . La ce virsta se poate pensiona cu limita virsta ... (vezi toată discuția)