Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbarea de nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbarea de nume

Eu m-am casatorit la Ambasada Romaniei in Lisabona iar odata cu casatoria Ambasada mi-a schimbat numele dupa al sotului cu vointa mea.Sotul meu a decedat iar eu vreau sa revin la numele meu de familie conform este pe certificatul de nastere.Intrebarea mea este:Poate Ambasada Romanie sa imi schimbe numele inapoi? Daca da,Care este legea ce ii da acest drept?Va Multumesc!
Schimbarea numelui dvs se poate face in baza Og.41/2003.
Art. 4. - (1) Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile prezentei ordonanţe.
(3) Sunt de asemenea considerate justificate şi cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:
b) când căsătoria a încetat prin moartea sau prin declararea judecătorească a morţii unuia dintre soţi, iar soţul supravieţuitor solicită să revină la numele de familie purtat anterior căsătoriei ori la numele de familie dobândit la naştere;

Buna Ziua!Va rog sa imi spuneti daca Ambasada Romaniei de la Lisabona este autorizata sa imi schimbe numele inapoi la numele meu de familie conform certificatul de nastere.Va multumesc mult pentru atentie.