Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordin perchezitie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordin perchezitie

Pana in martie 2009 am lucrat la o societate careia, dupa 6 luni de la plecarea mea i s-a spart seiful. Conducerea acestei societati m-au indicat pe mine drept suspect, eu neavand nici o legatura cu acest caz, fiind supus unei perchezitii domiciliare. Cand am cerut la politie copie dupa plangerea intocmita de conducerea societatii, mi s-a spus ca aceasta plangere nu exista. Doresc sa stiu pe baza caror dovezi s-au deplasat fortele de politie (mascati cu berbec de spargere a usii, politisti) la domiciliul meu, cu mandatul de perchezitie domiciliara.
Numai politia stie ce indicii sau ce probe aveau atunci cand au obtinu acel mandat. Mergeti la politie, eventual insotit de un avocat, cereti sa vedeti dosarul (daca exista) si, urmare a ceea ce veti constata acolo, puteti sa va indreptati impotriva celor ce au incalcat legea sau au abuzat de ea incalcandu-va drepturile dumneavoastra. Oricum, daca veti dovedi ca perchezitia a fost nelegala sau ca nu aveti nici o legatura cu evenimentele de la firma respectiva, puteti obtine niste despagubiri bune pentru ceea ce vi s-a facut.