Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cum putem folosi pe site-uri, bloguri sau forumuri ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cum putem folosi pe site-uri, bloguri sau forumuri imagini de pe internet, despre care nu stim daca sunt protejate de legea copyright-ului?

Sunt administratorul unui site necomercial, in care am o zona de "Stiati ca apa:.." si in care, o data cu informatii generale despre apa, am postat si imagini culese de pe internet la care aparea urmatorul mesaj:

"Este posibil ca această imagine să fie protejată de legile referitoare la drepturile de autor."

Daca nu folosesc imaginile in scop comercial ci numai informativ si educational si daca la aceste imagini nu aparea semnul de copyright ci numai mesajul de mai sus, sunt amenintata in vreun fel de legea copyright-ului?
Legea copyrightului protejează modul în care implementaţi o idee, dar nu şi ideea în sine. Este permis să copiezi materiale de pe Internet pentru uz personal, dar nu să treci drept autorul lor. De exemplu, dacă folosiţi materialul pentru o prezentare proprie, trebuie să specificaţi şi sursa.

Transmiterea mai departe a unor materiale neautorizate este ilegală (cum ar fi copii de filme sau fişiere de muzică în reţelele peer-to-peer).

Copierea programelor software sau a bazelor de date care necesită licenţă nu este permisă, nici chiar pentru uz personal.

Folosirea neautorizată a acestor materiale poate duce la revendicări financiare de daune sau poate avea alte consecinţe legale.

Internetul este un spaţiu public. Când sunteţi online, trebuie să respectaţi câteva reguli de bază – aşa cum trebuie să respectaţi regulile de circulaţie atunci când conduceţi.

ATENTIE TREBUIAU DATE LINKURILE CATRE SITEURI.
Cititi mai jos, depinde si cat din imagine a fost folosit
Exemple de itemi care nu sunt protejaţi de legea copyrightului:
lucrări care nu au fost scrise sau înregistrate
idei, metode, descoperiri care se disting dintr-o descriere, explicaţie sau ilustraţie
lucrări constituite în intregime din informaţii commune( de ex : calendare standard, carte de telefoane )
itemi din domeniul public
majoritatea materialelor guvernamentale ale US(unii itemi creaţi de antreprenori pt guvern pot fi protejaţi)
fapte

Sfaturi pentru a ramane in permisiune legala:

Din lucrarea protejată, folosiţi cât mai puţin din următoarele:
Motion Media - 10% sau 3 minute
Text - 10% sau 1000 cuvinte
Poezie - 250 de cuvinte; nu mai multe de 3 poezii de acelaşi autor; nu mai mult de 5 poezii dintr-o singură antologie
Muzica,versuri, video - 10% sau 30 secunde
Fotografii şi Ilustratate - 5 imagini de la un autor;Nu mai mult de 10% sau 15 imagini dintr-o singură publicaţie
Seturi de date numerice - 10% din 2500 câmpuri sau celule .
Nu exista legea copyrightului in Romania! Si in general nu se aplica la noi specificatiile de fair use mentionate (procente si numar de fotografii). Utilizatorul nu traieste in SUA!
Imi pare rau ca va contrazic dar se aplica.
Aveti un temei legal? Sau o speta?
Ca altfel ce discutam? ;)

Va recomand pentru Romania Legea nr 8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe
[ link extern ]