avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... rejudecare propunere de arestare preventiva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

rejudecare propunere de arestare preventiva

credeti ca este posibil ca o instanta de recurs, care solutioneaza recursul inculpatului impotriva incheierii instantei de fond prin care s-a dispus arestarea preventiva, sa caseze hotararea primei instante si sa trimita spre rejudecare propunerea de arestare preventiva?

in cazul de care vorbesc instanta de recurs a considerat ca instanta de fond nu s-a pronuntat asupra cererii inculpatului de a se dispune o alta masura preventiva decat arestarea - invocand art.385ind9 al.1 pct.10 teza finala
Este posibila si trimiterea spre rejudecare dar este posibil ca instanta de recurs sa nu procedeze asa.
Legal ar fi sa se trimita cauza spre rejudecare si punerea in libertate a persoanei daca a expirat durata mandatului.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Este posibila si trimiterea spre rejudecare dar este posibil ca instanta de recurs sa nu procedeze asa.
Legal ar fi sa se trimita cauza spre rejudecare si punerea in libertate a persoanei daca a expirat durata mandatului.

avocat Claudiu Lascoschi


speta e asa:

propunere arestare preventiva facuta de Parchet
instanta de fond o admite si dispune arestare preventiva a inc pe 29 de zile

in recurs instanta din oficiu invoca, cazul de casare prev. de 385ind9 pct.10 in sensul ca prima instanta nu s-a pronuntat pe cereea inculpatului de a se dispune obligarea acestuia de a nu parasi tara/localitatea

astfel admite recursul, caseaza in totalitate si trimite spre rejudecare, inculpatul fiind pus in libertate

acum sa va vad ce spuneti
Nu am spus mai sus cum era legal?
Daca s-a casat in ce baza sa il tina arestat?
Despre ce infractiune era vorba?

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nu am spus mai sus cum era legal?
Daca s-a casat in ce baza sa il tina arestat?
Despre ce infractiune era vorba?

avocat Claudiu Lascoschi

E exact cum ati spus la prima interventie. Cred ca utilizatorul nu afost atent
Probabil ca s-a referit ce parerea am ca s-a respectat legea.
Sunt de parere ca legea trebuie respectata.

Alte discuții în legătură

Mentinerea arestarii inculpatului Ilincav Ilincav Potrivit art. 300 alin. 1 si 2 C.p, in situatia in care inculpatul este trimis in judecata in stare de arest, instanta verifica legalitatea acestei masuri [b] ... (vezi toată discuția)
Arestarea preventiva floare-albastra floare-albastra inftactiune: luare de mita durata arest preventiv: 24 h + 29 zile + 60 zile intrebare: pe 10 sept. expira si cele 60 zile, se mai prelungeste mandatul de ... (vezi toată discuția)
Se libereaza sau nu ? doberv doberv ipotetic sa presupunem ca judecatoria x a prelungit masura arestarii preventive,inculpatul a facut recurs impotriva acestei hotarari ,recurs care s-a respins ... (vezi toată discuția)