Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... PLATITOR DE TVA SAU NU ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

PLATITOR DE TVA SAU NU ?

Teatrul de Varietati srl Galati- in anul 2007 a depasit 130 000 lei si dupa noul cod fiscal am fost informati ca vom deveni platitori de TVA; dar realizarea şi prezentarea de spectacole nu sunt operatiuni scutite de plata TVA ? Chiar daca suntem srl platim 2% impozit pe spectacol la bugetul local ;5% taxa timbru teatral la UNITER şi 5%+TVA drepturi ORDA- UCMR-ADA Bucuresti ;impozit pe venit 2,5% din 2008
Ex :un bilet de spectacol pentru copii are pretul de 4 lei +0,2 lei T.T.(timbru teatral).
Dacă vom plati TVA cum vom calcula 2%; timbrul teatral sau muzical ?
Avem multe taxeşi cheltuieli fara tva:2%, 5% ,cazarea la pensiuni (persoane fizice), etc.
Devenind platitori de TVA suntem obligati sa majoram pretul biletului de spectacol . Cine va mai veni la spectacol ?......

Conform art. 127(1) , Cod fiscal - Este considerata persoana impozabila orice persoana care desfasoara, de o maniera independenta si indiferent de loc, activitati economice de natura celor prevazute la alin (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activitati.
alin (2), activitatile economice cuprind activitatile producatorilor, comerciantilor sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitatile extractive, agricole si activitatile profesiilor liberale sau asimilate acestora.
Tot Codul fiscal, la art. 152 (1), precizeaza regimul special de scutire -" persoana impozabila stabilita in Romania, a carei cifra de afaceri anuala, declarata sau realizata, este inferioara plafonului de 35.000 euro, al carui echivalent in lei se stabileste la cursul de schimb comunicat de BNR la data aderarii si se rotunjeste.

In concluzie, daca a-ti depasit plafonul de scutire, "35000 euro", deveniti platitor de tva.
Eu am alta problema, am facut in luna Mai o firma ca sa nu fie platitoare de TVA, am incasat pe ea 30.000 euro ca sa aflu ca pragul nu e 35.000 euro pe an ci e proportional cu lunile de functionare, adica daca in 2007 in 7 luni de functionare am trecut de 30.000 de euro,dar pe an am mai putin de 35.000 devin platitor. E posibil asa ceva ??
adriantemax, utilizator

Conform Codului fiscal, anul fiscal e 12 luni: 01.ian - 31.dec, in concluzie e vorba de cifra de afaceri anuala de 35.000 E, cf.art. 152(1).
Deci daca din luna mai pana in decembrie am incasat aprox 30.000 de euro, sub pragul de 35.000, nu devin platitor de TVA ??
adriantemax a scris:

Deci daca din luna mai pana in decembrie am incasat aprox 30.000 de euro, sub pragul de 35.000, nu devin platitor de TVA ??