Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... virsta de pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

virsta de pensionare anticipata

Mama mea are lucrati 28 ani,este nascuta in 02.04.1957.are mama mea sanse sa se pensioneze anticipat?si ce are de facut?
Pana la 01 ian.2011 pensionarea anticipata este suspendata. Dupa aceasta data se poate discuta functie de legea care va functiona (19/2000 sau cea propusa acum) deoarece, pe langa varsta, trebuie indeplinita conditia stagiului de cotizare.
Exceptand faptul ca pana in 31.12.2010 nu se aplica dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala, mama dvs. nu indeplineste niciuna dintre cele doua conditii: nu a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si nu are varsta de 55 de ani. Prin urmare, nu poate beneficia de pensie anticipata partiala.