avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma straina isi poate deschide in Romania....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma straina isi poate deschide in Romania....

Am si eu o nelamurire:

O firma straina isi poate deschide in Romania Filiala, Sucursala sau Reprezentanta cu activitate de productie? Ce anume si care este procedura?

O firma straina isi poate deschide in Romania un sediu secundar? Cum?

Va multumesc!!:help:
Cel mai recent răspuns: luizacsinte , utilizator 14:51, 22 Octombrie 2010
Puteti elimina, din start, Reprezentanta, deoarece aceasta nu poate desfasura activitati lucrative.
Asa cum ii spune si numele, ea poate, doar, sa reprezinte interesele firmei mama.
NU poate avea venituri proprii, ci doar cheltuieli si este sustinuta financiar de firma mama.

Sucursala este o entitate fara personalitate juridica, care poate desfasura activitati lucrative. Gasiti detalii privind structura dosarului aici:
[ link extern ]

Filiala este, practic, o firma noua, care are ca asociat unic, sau majoritar, firma mama din strainatate si care, bineinteles, functioneaza ca o firma de sine statatoare.
Si sediu secundar ?

Multumesc pentru raspuns :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare punct de lucru sau sucursala de catre o persoana juridica straina FLORIN-MADALIN CONSTANTIN FLORIN-MADALIN CONSTANTIN Buna ziua! Va rog respector sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns la urmatoarea intrebare si eu o intrebare: Daca o persoana juridica straina ... (vezi toată discuția)
Filiale ong international sojourn sojourn Poate un ONG international (european) sa deschida in Romania o filiala cu calitate de persoana juridica, fara a infiinta o noua entitate (asociatie/fundatie)? (vezi toată discuția)
Punct de lucru tivluc tivluc Buna ziua, administrez o societate care se ocupa cu comertul utilajelor de constructii, sediul social al societatii este in Maramures si as dori sa ... (vezi toată discuția)