Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma straina isi poate deschide in Romania....
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma straina isi poate deschide in Romania....

Am si eu o nelamurire:

O firma straina isi poate deschide in Romania Filiala, Sucursala sau Reprezentanta cu activitate de productie? Ce anume si care este procedura?

O firma straina isi poate deschide in Romania un sediu secundar? Cum?

Va multumesc!!:help:
Puteti elimina, din start, Reprezentanta, deoarece aceasta nu poate desfasura activitati lucrative.
Asa cum ii spune si numele, ea poate, doar, sa reprezinte interesele firmei mama.
NU poate avea venituri proprii, ci doar cheltuieli si este sustinuta financiar de firma mama.

Sucursala este o entitate fara personalitate juridica, care poate desfasura activitati lucrative. Gasiti detalii privind structura dosarului aici:
[ link extern ]

Filiala este, practic, o firma noua, care are ca asociat unic, sau majoritar, firma mama din strainatate si care, bineinteles, functioneaza ca o firma de sine statatoare.
Si sediu secundar ?

Multumesc pentru raspuns :)