avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale magazin second hand
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

magazin second hand

Detin un SRL si as dori sa deschid un magazin second hand ce autorizatii sau alte documente imi sunt necesare?
Mentionez ca am toate codurile CAEN

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Albert Kurtyan , Consilier juridic 22:12, 24 Octombrie 2010
Autorizati la ORC codurile corespunzatoare si veti primi un constatator in acest sens!
Autorizati la registrul comertului codul:
4779 - Comert cu amanuntul al bunurilor de ocazie vandute prin magazine
Pentru acest demers trebuie sa prezentati la registru urmatoarele acte;
- cerere inregistrare
- declaratie model 2
- daca deschideti si punct de lucru, dovada folosintei spatiului.
Dupa obtinerea certificatului constatator de autorizare trebuie sa depuneti o documentatie si la primarie in vederea obtinerii autorizatiei de functionare. SUCCES!
recomand cu tărie înfiinţarea unui PFA pe normă de venit.
Luaţi în considerare implicaţiile fiscale extrem de avantajoase.

Alberto Kurtyan

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere magazin tip consignatie mezgageza mezgageza ce trebuie sa infiintez daca vor sa vand produse cumparate din pietele din strainatate?(electronice,biciclete,schiuri etc.)SRL? AF? PF? este posibil sa vand ... (vezi toată discuția)
Cod caen magazin electronice maiuca maiuca Buna ziua, as dori sa deschid un magazin de electronice, electrocasnice, jucarii. Produsele figureaza ca fiind second-hand, doresc sa le import si sa le vand ... (vezi toată discuția)
Firma Voxaledana Voxaledana Buna ziua! Am o firma la care activitatea principala(pe certificatul de inmatriculare) este comert cu ridicata al pieselor si accesoriilor pentru ... (vezi toată discuția)