Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Studii postliceale
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Studii postliceale

Buna seara.
Am si eu o nelamurire privind studiile postliceale: se considera astfel orice studii efectuate dupa liceu (cursuri organizare de centre de formare profesionala, de max 1 an) sau numai cele organizate in scoli postliceale de specialitate?
Va multumesc.
Numai cele organizate de liceele postliceale de stat sunt considerate a fi studii postliceale. Cursurile organizate in centrele de formare profesionala sunt in principal cursuri de calificare pentru care platiti si pentru care primiti diploma.