Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cat timp imi recuperez somajul daca nu am pus viza ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cat timp imi recuperez somajul daca nu am pus viza in luna octombrie?

Trebuia sa pun viza pe 14.10.2010 si am uitat......din discutiile de aici am inteles ca o sa pierd somajul....dar nu am inteles daca il pierd doar pe luna oct. sau il pierd de tot........daca nu il pierd de tot dupa cat timp or sa ma repuna in drepturi si care sunt conditiile de repunere in drepturi......eu mai primesc si o completare la somaj fiind data in somaj de la CFR.
Va multumesc pentru raspunsuri.
1. Din Legea 76/2002:
Art. 41. - (1) Persoanele care beneficiază de indemnizaţie de şomaj au următoarele obligaţii:
a) să se prezinte lunar, pe baza programării sau ori de câte ori sunt solicitate, la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă la care sunt înregistrate, pentru a primi sprijin în vederea încadrării în muncă;
Art. 45. - (1) Suspendarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
a) la data la care nu şi-a îndeplinit obligaţia prevăzută la art. 41 alin. (1) lit. a);
(2) Repunerea în plată, după suspendarea în condiţiile alin. (1) lit. a), se face de la data depunerii cererii beneficiarului, dar nu mai târziu de 60 de zile calendaristice de la data suspendării.
(4) Perioada de suspendare prevăzută la alin. (1) lit. a) face parte din perioada de acordare a indemnizaţiei de şomaj.

2. Din Norma de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 27. - (1) Masura suspendarii platii indemnizatiei de somaj, prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege, pentru neindeplinirea obligatiei prevazute la art. 41 alin. (1) lit. a) din lege, se revoca in situatia in care beneficiarul probeaza cu acte justificative ca nu si-a indeplinit aceasta obligatie din motive neimputabile lui.
(2) Se considera motive neimputabile beneficiarului urmatoarele situatii:
a) nasterea unui copil;
b) casatorie;
c) imbolnavire;
d) decesul sotului, sotiei sau al rudelor pana la gradul al doilea inclusiv;
e) forta majora.
(3) Beneficiarul trebuie sa prezinte actele justificative prevazute la alin. (1) in termen de 30 de zile de la data prevazuta la art. 45 alin. (1) lit. a) din lege.

3. Mergeti luni la AJOF, poate nu au facut situatia pe luna octombrie si va iarta ca nu ati fost la viza. Invocati ceva sa va creada, spuneti ca ati fost plecat din localitate sa va cautati de lucru in alta partesi nu ati gasit.
4. In cel mai rau caz veti pierde indemnizatia de somaj pe cele doua saptamani.
Va multumesc pentru raspuns