Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Chemare in judecata a fostului angajator
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Chemare in judecata a fostului angajator

Buna ziua, as dori sa stiu daca pentru o fapta comisa acum 10 ani, mai exact incalcarea unor prevederi din Legea 19/2000, de catre o societate, cel pagubit mai poate da in judecata societatea, daca da, care sunt demersurile, iar daca nu, v-as ruga sa motivati. Va multumesc anticipat.
Acum 10 ani Legea nr. 19/2000 nu era in vigoare. Ea a intrat in vigoare de la data de 01.04.2001.
Bine, in acest sens ma voi exprima altfel:
Am avut un accident de munca in noiembrie 1999, in 3 aprilie 2000 primesc decizia de pensionare in gr. III, iar societatea nu a dorit sa ma reangajeze cu 4 ore, si mi-a propus sa renunt la pensia de gradul III pentru a ma reangaja cu 8 ore, lucru ce am si facut, pentru a putea lucra in continuare. Societatea a procedat corect, obligandu-ma sa renunt la pensie pentru a ma reangaja cu 8 ore? Daca da, ok, daca nu, ce mai pot face in acest sens?
1. Unitatea nu era obligata sa va angajeze cu program de 4 ore chiar daca a fost vorba de un accident de munca.
2. Daca dvs. ati fost de acord sa renuntati la pensie pentru a lucra 8 ore pe zi pe ce motiv sa-l dati in judecata pe angajator?
3. Si apoi sunt atatia ani de atunci incat nu mai puteti face nimic la ora asta.
Multumesc pentru raspuns, insa:
1. De la ce data o societate este obligata sa pastreze raporturile de munca cu acel angajat care a avut un accident de munca si a fost incadrat in gradul III de invaliditate, bineinteles cu acordul angajatului?
2. Eu nu am renuntat de bunavoie la pensie, am fost obligat de catre conducere sa renunt, altfel nu ma reangaja.
3. Presupunem ca acest caz s-a intamplat in perioada 2007-2010, ce as fi putut face in acest sens?
1. Dvs. faceti exercitii cu noi? Ne puneti la incercare?
2. Ori este in 1999-2000 ori in 2007-2010!? Nu e totuna!
3. Daca nu ati fi renuntat de buna voie trebuia sa va cautati alt loc de muncca.
4. Daca nu erati de acord trebuia de atunci sa va exprimati optiunea.