Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie grad de invaliditate III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie grad de invaliditate III

O persoana ,pensionar cu gradul III de invalidiatate,care este angajata momentan in institutie cu contract de prestari de servicii,poate fii incadrata cu contract individual de munca,renuntand astfel la calitatea de pensionar???Multumesc!!!
Pensionar grad III invaliditate poate cumula pensia cu salariul, adica poate fi angajat cu contract individual de munca
Potrivit legii 19/2000, pensionarul cu gradul III de invaliditate, poate desfasura activitate in calitate de salariat, cumuland astfel pensia cu salariul. Contractul de munca insa trebuie incheiat pentru cel mult jumatate de norma, adica 4 ore/zi, 20 ore/sapt.
Va multumesc frumos.
Daca vrea sa lucreze 8 ore pe zi poate renunta la pensia de invaliditate.
Buna ziua.
Sa inteleg ca la pensia de invaliditate gr III nu exista posibilitatea sa revin la 6 ore de munca pe zi?
Acum lucrez 4 ore, dar, din cauza pensiei mici, as incerca sa muncesc mai mult.
Iar 8 ore, categoric nu pot inca sa muncesc.(sunt operata pe creier in urma cu nici 2 ani)
Multumesc.