Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legalitate ContrPrestServicii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legalitate ContrPrestServicii

Va rog,daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.Un pensionar gradul II (care din cate am inteles din decizia de pensionare, are injumatatita capacitatea de munca si are dreptul de a lucra numai jumatate de norma (4 ore) are dreptul de a primi in baza unui contract de prestari de servicii ,aproape in fiecare luna o alta suma de bani.Mentionez ca este un economist care este pensionat de circa 3 ani.Luna aceasta este platit cu 1850 lei.Mentionez ca lucreaza intr-o institutie de stat iar salarizarea se face dupa legea 10/2008 (in care se arata ca un economist incadrat cu contract ind de munca de 8 ore,gradul I are un salariu de baza de 1.441 lei. Multumesc.
In prezent se pot incheia contracte de prestari servicii de catre persoane fizice in baza Codului civil. Asemenea contracte insa, teoretic, se incheie de regula pentru prestatii unice, si nu pot sa instituie raporturi angajator-angajat specific contractelor de munca. Faptul ca este pensionar nu afecteaza dreptul de a incheia contracte de prestari servicii, insa venitul astfel incasat nu se va lua in calcul la o eventuala recalculare a pensiei.
Persoanele pensionate pe gradul II de invaliditate nu pot cumula pensia cu salariul. Gradul II de invaliditate este caracterizat prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce si de a se orienta spatial, fara ajutorul altei persoane.

Poate are gradul III de invaliditate ?
mili1976 a scris:

Va rog,daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.Un pensionar gradul II (care din cate am inteles din decizia de pensionare, are injumatatita capacitatea de munca si are dreptul de a lucra numai jumatate de norma (4 ore) are dreptul de a primi in baza unui contract de prestari de servicii ,aproape in fiecare luna o alta suma de bani.Mentionez ca este un economist care este pensionat de circa 3 ani.Luna aceasta este platit cu 1850 lei.Mentionez ca lucreaza intr-o institutie de stat iar salarizarea se face dupa legea 10/2008 (in care se arata ca un economist incadrat cu contract ind de munca de 8 ore,gradul I are un salariu de baza de 1.441 lei. Multumesc.

Domnul Bucuroiu v-a dat raspunsul corect, redand art. 54, pct. b) din Legea nr. 19/2000! Atentie, numai pensionarii care beneficiaza de pensie de invaliditate gradul III au dreptul legal sa cumuleze pensia cu veniturile salariale!
Cu certitudine este vorba despre aceasta ipoteza, intrucat o institutie de stat depune lunar la Casa de Pensii declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor de stat.

Cornel Vasile, Consilier juridic