avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... posibilitati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

posibilitati

buna seara.as dori sa stiu daca o persoana pensionata pe caz de boala indiferent de grad poate munci legal in italia,si daca se poate care sunt demersurile care trebuiesc facute.va multumesc
Cel mai recent răspuns: ella_v , utilizator 09:44, 5 August 2009
Nu cunosc care este situatia in Italia, dar in Romania nu au voie sa munceasca decat pensionarii de invaliditate de gradul III (4 ore/zi).
va multumesc mult.
Buna ziua. Stiti ce lege reglementeaza acest lucru (pensionarii cu grad de invaliditate au voie doar 4 ore/zi )? am si eu o problema similara...Va multumesc anticipat
@ella_v

Este vorba despre prevederile art. 54 din Legea nr. 19/2000:

Art. 54. - În raport cu cerinţele locului de muncă şi cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, a capacităţii de autoservire, de autoconducţie sau de orientare spaţială, invalidul necesitând îngrijire sau supraveghere permanentă din partea altei persoane;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce şi de a se orienta spaţial, fără ajutorul altei persoane;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, invalidul putând să presteze o activitate profesională.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare ContSters79066 ContSters79066 O persoana care este pensionata pe caz de boala, gradul II invaliditate, din M.Ap.N. poate sa lucreze 4 ore la o firma privata cu carte de munca? (vezi toată discuția)
Pensionare medicala ionelia63 ionelia63 Fiind pensionata medical gradul 2 invaliditate pot avea si pfa? (vezi toată discuția)
Care este diferenata intre pensia pe caz de invaliditae si cea le limita de varsta colta.marian colta.marian In august 2009 mama mea sa pensionat pe caz de invaliditate gradul 1 iar in octombrie poate sa sa pensioneze la limita de varsta. trebuie facut un alt dosar, ... (vezi toată discuția)