Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... posibilitati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

posibilitati

buna seara.as dori sa stiu daca o persoana pensionata pe caz de boala indiferent de grad poate munci legal in italia,si daca se poate care sunt demersurile care trebuiesc facute.va multumesc
Nu cunosc care este situatia in Italia, dar in Romania nu au voie sa munceasca decat pensionarii de invaliditate de gradul III (4 ore/zi).
va multumesc mult.
Buna ziua. Stiti ce lege reglementeaza acest lucru (pensionarii cu grad de invaliditate au voie doar 4 ore/zi )? am si eu o problema similara...Va multumesc anticipat
@ella_v

Este vorba despre prevederile art. 54 din Legea nr. 19/2000:

Art. 54. - În raport cu cerinţele locului de muncă şi cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, a capacităţii de autoservire, de autoconducţie sau de orientare spaţială, invalidul necesitând îngrijire sau supraveghere permanentă din partea altei persoane;
b) de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce şi de a se orienta spaţial, fără ajutorul altei persoane;
c) de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, invalidul putând să presteze o activitate profesională.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult .