Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pensionare medicala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pensionare medicala

Fiind pensionata medical gradul 2 invaliditate pot avea si pfa?
In raport cu cerintele locului de munca si cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, a capacitatii de autoservire, de autoconductie sau de orientare spatiala, invalidul necesitand ingrijire sau supraveghere permanenta din partea altei persoane;
de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu posibilitatea invalidului de a se autoservi, de a se autoconduce si de a se orienta spatial, fara ajutorul altei persoane;
de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, invalidul putand sa presteze o activitate profesionala.

Cum credeti ca puteti depune efort, ca puteti sa desfasurati activitate cu astfel de afectiune/afectiuni?
Raspunsul direct este NU.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari