Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... se poate cumula pensia gradul 3 cu salariul ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

se poate cumula pensia gradul 3 cu salariul ?

sunt pensionata gr.3 de invaliditate si vreau sa stiu daca pot lucra un anumit numar de ore/zi cumuland pensia cu salariul tinand cont ca lucrez intr-o institutie publica . Mi s-a spus ca postul meu trebuie scos la concurs si ca nu pot cumula pensia cu salariul cu toate ca am gradul 3 de invaliditate
lumib a scris:

sunt pensionata gr.3 de invaliditate si vreau sa stiu daca pot lucra un anumit numar de ore/zi cumuland pensia cu salariul tinand cont ca lucrez intr-o institutie publica . Mi s-a spus ca postul meu trebuie scos la concurs si ca nu pot cumula pensia cu salariul cu toate ca am gradul 3 de invaliditate

Persoanele care beneficiaza de pensie de invaliditate gradul III au dreptul sa lucreze 4 ore/zi, deci pot cumula pensia cu veniturile rezultate din salariu.
Postul dvs. ar putea fi scos la concurs numai in ipoteza in care sunteti angajata pe perioada determinata.
La unitatea la care am lucrat am avut contract de munca pe perioada nedeterminata dar in urma pensionarii contractul de munca a incetat iar pentru a lucra in continuare trebuie incheiat un alt contract ;pentru asta mi s-a spus ca trebuie scos postul la concurs dar ca nu pot participa pe motiv ca se considera cumul pensia de invaliditate gradull 3 cu salariul.
lumib a scris:

La unitatea la care am lucrat am avut contract de munca pe perioada nedeterminata dar in urma pensionarii contractul de munca a incetat iar pentru a lucra in continuare trebuie incheiat un alt contract ;pentru asta mi s-a spus ca trebuie scos postul la concurs dar ca nu pot participa pe motiv ca se considera cumul pensia de invaliditate gradull 3 cu salariul.

Informati-l pe angajatorul dvs. ca o persoana care beneficiaza de pensie de invaliditate gradul III are dreptul sa munceasca 4 ore/zi si sa cumuleze pensia cu salariul.

Prevederile art. 54 din Legea nr. 19/2000:
"In raport cu cerintele locului de munca si cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este: (...)
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, invalidul putand sa presteze o activitate profesionala."