avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drept munca cu pensie gradul III invaliditate.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drept munca cu pensie gradul III invaliditate.

Pensionar gradul III invaliditate in prezent munceste cu jumatate de norma (4 ore) la o companie de stat. Directorul acum doreste sa il dea afara pe motiv ca fiind pensionar gradul 3 invaliditate nu mai are legal dreptul sa munceasca. Este legal? Va rog sa imi indicati legea si mai precis ce articole din lege prevad dreptul la munca cu jumatate de norma a unui pensionar gradul 3 invaliditate.

Personal din ce am cautat am gasit ceva, destul de vag ce e drept, la articolul 54 din legea 19 / 2000. Orice ajutor e apreciat. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:41, 3 Noiembrie 2013
1. Legea nr.19/2000 a fost abrogata la data de 01.01.2011.

2. Legea nr.263/2010 prevede :
Art. 118. - (1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii,pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).

Prin urmare, puteti cumula pensia cu salariul.
Va multumesc frumos pentru ajutorul acordat. Este exact ceea ce cautam. Mii de multumiri.
In cazul acesta se diminueaza indemnizatia de pensie invaliditate gradul 3 ?
1. Nu se diminueaza pensia de invaliditate gr.III in cazul cumulului pensiei cu un venit din salariu.

2. Salariul poate fi oricat de mare numai timpul de munca sa nu fie mai mult de 4 ore pe zi.
@ valsib

Pensia de invaliditate de gardul III se cumuleaza cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, nu se diminueaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare rusualexandra rusualexandra O persoana care a iesit la pensie pe caz de boala sau a iesit la pensie anticipat se poate angaja la o societate privata. Eu stiu ca nu dar nu am gasit in ... (vezi toată discuția)
Pensie si salar cafea1 cafea1 Buna. pot fi pensionar si in acelasi timp angajat cu carte de munca 8 ore? sau doar 4 ore. multumesc. (vezi toată discuția)
Pensia pentru invaliditate Levente78 Levente78 Am cautat legea legea pensiilor modificate cu referire la pensia de invaliditate, dar nu am avut un rezultat pozitiv. Si asa pun intrebarea aici. Mama mea ... (vezi toată discuția)