Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... manager public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

manager public

Cum se stabileste/care este salariul de bază pentru manager public asistent?
Se iau drepturile salariale avute pe O.U.G. nr. 92/2008 si se "impart" potrivit Legii nr. 330/2009.Depinde si de procentul stabilit de fiecare institutie pt. sporul de manager...

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 92 din 24 iunie 2008 (*actualizată*)
privind statutul funcţionarului public denumit manager public
ART. 37
(1) Până la data intrării în vigoare a legii privind stabilirea sistemului unitar de salarizare pentru funcţionarii publici, prevăzută la art. 31 alin. (3) din Legea nr. 188/1999, republicată, stabilirea drepturilor salariale şi de natură salarială ale managerilor publici numiţi în temeiul Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 56/2004, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 452/2004, cu modificările şi completările ulterioare, şi ale managerilor publici numiţi în temeiul prezentei ordonanţe de urgenţă se face după cum urmează:
a) pentru funcţia publică specifică de manager public grad profesional asistent, salariul de bază este cu 25% mai mare decât salariul de bază prevăzut în anexa nr. 2 lit. B "Salarii de bază pentru funcţii publice de execuţie" din Ordonanţa Guvernului nr. 6/2007 privind unele măsuri de reglementare a drepturilor salariale şi a altor drepturi ale funcţionarilor publici până la intrarea în vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare şi alte drepturi ale funcţionarilor publici, precum şi creşterile salariale care se acordă funcţionarilor publici în anul 2007, aprobată cu modificări prin Legea nr. 232/2007, cu modificările ulterioare, pentru funcţia publică de consilier superior, treapta 1 de salarizare;

Legea-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice

ANEXA Nr. III/4 I.D. Salarii de bază pentru funcţii publice specifice de manager public
1. În coeficientul prevăzut în coloana "Bază" sunt cuprinse salariul de merit, sporul de stabilitate, sporul de dispozitiv, sporul de vechime în muncă.

Exemplu:

In decembrie 2009 avea urmatoarele drepturi salariale:
salariu de baza = 2564
spor de manager public (55%) = 1410
spor de vechime (10%) = 256

Dupa reincadrarea din ianuarie 2010 pe baza capodoperei de legea nr. 330/2009:
noul salariu de baza = 2564+256 = 2820
cuantum sporuri in afara salariului de baza (max. 30%) = 846
suma compensatorie tranzitorie conform O.U.G. nr. 1/2010 (alta capodopera) = 564