Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu biciclist mort la spital
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu biciclist mort la spital

S-a intamplat pe la orele 18.21 intuneric bezna inafara localitatii a aparut brusc in partea dreapta nici nu am realizat ce se intampla, l-am lovit in plin pe el l-a aruncat peste masina de la locul unde a cazut masina s-a oprit la vre-o 20 metri iar bicicleta a intrat sub masina pe partea dreapta, la masuratori de la o caciula de pe carosabil pana la masina a iesit 62 metri politai deocamdata nu spune nimic de incadrare ...............victima a decedat la spital ..............cum se poate face incadrarea ........totul s-a intamplat inafara localitatii si cred ca el a virat stanga ca am inteles ca era in fata casei masina a ramas pe sens de mers e skoda cu abs bicicleta fara nici un fel de semnalizare si el fara vesta ....nu stiu de alcool la el la mine 0.00
Urmeaza ca organele in drept sa analizeze circumstantele in care a avut loc evenimentul si in raport de probele care se vor administra ,se va dispune incadrarea faptei
ambpaul a scris:

S-a intamplat pe la orele 18.21 intuneric bezna inafara localitatii a aparut brusc in partea dreapta nici nu am realizat ce se intampla, l-am lovit in plin pe el l-a aruncat peste masina de la locul unde a cazut masina s-a oprit la vre-o 20 metri iar bicicleta a intrat sub masina pe partea dreapta, la masuratori de la o caciula de pe carosabil pana la masina a iesit 62 metri politai deocamdata nu spune nimic de incadrare ...............victima a decedat la spital ..............cum se poate face incadrarea ........totul s-a intamplat inafara localitatii si cred ca el a virat stanga ca am inteles ca era in fata casei masina a ramas pe sens de mers e skoda cu abs bicicleta fara nici un fel de semnalizare si el fara vesta ....nu stiu de alcool la el la mine 0.00

dupa finalizarea cercetarilor , fiind vorba despre un deces, fapta este ucidere din culpa, doar expertiza poate stabili daca impactul putea evitat. In acest caz actiunea penala se pune in miscare din oficiu, pedeapsa este inchisoarea, dar daca nu aveti antecedente vi se poate acirda cu suspendare, plus eventuale daune care pot fi cerute de familia decedatului, familie care se poate constuitui parte civila in procesul penal si astfel poate emite pretentii
In cauza ,in afara de cercetarea la fata locului, va fi efectuata si o expertiza tehnica mecanica .
In caz ca se va stabili ca biciclistul a respectat normele de circulatie pe acel sector de drum , iar dumneavostra le-ati incalcat, raspundeti penal pentru infractiunea de ucidere din culpa.

Daca acesta nu putea fi evitat, atunci opereaza cazul fortuit , cauza exoneratoare de raspundere penala , dispunandu-se scoaterea de sub urmarire penala sau achitarea, in etapa judecatii procesului penal .
In caz de condamnare, permisul va fi anulat , iar posibilitatea de redobandire va exista numai in termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
Dupa cum ati prezentat modul de producere a accidentului aveti mari ca solutia procurorului sa fie NUP
Nu stiu cat ar iese viteza din expertiza, masina a fost dusa in service si e ok la sistemul de franare, problema apare la distanta de franare masurata in jur de 62 metri de la ochelari care erau undeva langa acostament nu e distanta de la victima la masina ....asta nu o stiu ......masina e cu abs si urme de franare sunt 0 iar dupa impact am ramas pe banada care ma deplasam nu m-am oprit pe contrasens .........a fost prea din scurt aparitia a virat brusc la stanga atunci l-am vazut nu am avut timp de nici o reactie si pe el l-a aruncat sus pe masina iar bicicleta am trecut cu rotile din dreapta peste ea ............nu avea absolut nimic de semnalizare nici vesta si nici lumina pe bicicleta .........in plus astept sa vad si rezultatele alcolemiei la el ......ar fi fost vazut in bar cu jumatate de ora inainte ..........