Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia suplimentara pentru grupa de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia suplimentara pentru grupa de munca

Sunt pensionara de la data de 01.11.2008. Am lucrat in grupa I de munca 20 de ani. Conform Ordonantei 209/2008 din anul 2010 trebuia sa primesc recalcularea pensiei pentru grupa de munca. Intrebarea mea este urmatoarea: De ce pana la aceasta data nu am primit nimic? Am cunostinta ca un coleg care a iesit in februarie 2008 in vara acestui an a primit pensia recalculata si suma aferenta perioadei anterioare.
Daca va deschideati dreptul la pensie cu 2 zile mai tarziu,respectiv incepand cu 03/11/2008 beneficiati direct de prevederile legii 218/2008.Acum va aflati in aceiasi situatie ca mine si ca multi altii,respectiv cei care si-au deschis dreptul la pensie anterior datei de 03/11/2008 si care au lucrat in fostele grupe de munca I si II.In mod normal cand ati iesit la pensie 01/11/2008 vi s-a aplicat prevederile O.U.G.100/2008.Dupa aparitia legii 218/2008 trebiua sa vi se acorde diferenta, incepand cu 01/01/2009.Acordarea acestor diferente din legea 218/2008 a fost amanata de ori,odata pentru 01/01/2010 prin O.U.G.209/2008 si a doua oara pentru 01/01/2011 prin O.U.G.114/2009.Acum suntem in asteptare sa vedem ce se va intampla la 01/01/2011,respectiv se acorda acea diferenta sau se va amana din nou prin alta Ordonanta.o zi buna.
Adica, pe scurt: acordarea punctajului suplimentar a fost amanata prin actele normative mentionate in mesajul anterior.