avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cununie intre romanca si citatean spaniol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cununie intre romanca si citatean spaniol

Buna ziua. Sunt citatean spaniol si vreau sa ma casatoresc cu o romanca. Am citit ca acte necesare au fii urmatoarele:

Casatoria cu cetatean strain sau intre cetateni straini

- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)

- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul ...

Intrebare ar fi daca exista sau nu conventie intre spania si romania sau nu ?!?!?!

Multumesc in avans

Jose
Cel mai recent răspuns: ContSters163072 , utilizator 16:06, 3 Noiembrie 2010
Exista.
E o adeverinta simpla (celibat)
Multumesc de raspunsul dvs. Deci daca am inteles am nevoie de:

Certificat de nastere cu apostila de la Haya
Certificat de celibat ( Certificat de stare civila in spania )
si boletinul sau pasaport

in afara de restul adica certificat medical etc

e asa?

inca o data MULTUMESC
Asa este. Se mai fac niste declaratii in fata ofiterului de stare civila.
~ Conținut șters la cerere ~
jurist Clement a scris:

indatorirea de-a prezenta dovada de celibatar in vederea casatoriei monogama,si


pentru poligamie..zice ceva:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere casatorie si divort in romania cristiancosmin cristiancosmin buna. am o problema si sper sa ma puteti ajuta. eu locuiesc din 2002 in spania. m-am casatorit in barcelona cu o spaniola in 2003 si m-am divortat in 2010 dar ... (vezi toată discuția)
Cetatanie romana executare executare Buna ziua! Am o intrebare cu privire la dreptul de cetatenie romania. Voi incerca sa fiu cat se poate de concis! Am o prietena romanca, care locuieste in ... (vezi toată discuția)
Actele necesare pentru casatoria in romania a unui roman cu un cetatean strain marduc marduc buna seara ,ma numesc Marius si sunt din Galati,urmeaza sa ma casatoresc aici in Galati cu o persoana din Olanda cu cetatenie Olandeza. Va rog sa ma lamuriti ... (vezi toată discuția)