Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... carnet de conducere neschimbat la schimbarea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

carnet de conducere neschimbat la schimbarea domiciliului

Buna ziua,cum va spune titlul,am constatat azi,ca am carnetul expirat de cca 1 luna,si uitandu ma pe net,am aflat ca trebuia sa il preschimb acum 7 ani,odata cu schimbarea domiciliului?
Este o infractiune?Voi fi sanctionata?

Cu consideratie.
E.I
Cred ca veti parcurge doar procedura normala pentru emiterea unui nou carnet de conducere... Eu am stat cu carnetul de conducere pe vechiul domiciliu (desi schimbasem, intre timp, nu doar localitatea ci si judetul:D) 6 ani si l-am preschimbat la termen, fara sa-mi zica nimeni nimic.
nu,nu se intampla nimic. pt a va schimba permisul, pt ca a expirat, trebuie sa faceti fisa medicala
Este vorba doar despre o contraventie,carnetul fiind exppirat.
Mergeti sa il schimbati.
Prin noille prevederi la schimbarea domiciliului nu mai este necesara schimbarea permisului de conducere,ci doar a certificatului de inmatriculare.