avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum inchid o firma cu datorii??
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum inchid o firma cu datorii??

Buna seara vreau sa stiu si eu cum pot inchide o firma cu datorii??,cum o pot baga in faliment?,insolventa?? Stie cineva daca este necesar sa platesc si penalizarile in cazul unor datorii la bugetul de stat??Am penalizari aproape cat suma de plata.
Cel mai recent răspuns: Adrian Stoica , Practician in insolventa 20:44, 6 Noiembrie 2010
Cereti dumneavoastra lichidarea firmei. Mergeti la o societate specializata (SPRL) si cereti detalii.
Buna seara vreau sa stiu si eu cum pot inchide o firma cu datorii??,cum o pot baga in faliment?,insolventa??

In conformitate cu prevederile legii 85/2006 sunteti obligat sa cereti deschiderea procedurii de insolventa in cazul cand nu mai faceti fata datoriilor exigibile cu fondurile banesti disponibile
Stie cineva daca este necesar sa platesc si penalizarile in cazul unor datorii la bugetul de stat??Am penalizari aproape cat suma de plata.

Sumele accesorii se calculeaza pana la data deschiderii procedurii
Ca sfat - luati legatura cu un lichidator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare unui srl cu datorii 2mai 2mai suspendare unui srl cu datorii pe o perioada de 3 ani este posibila si cum se procedeaza (vezi toată discuția)
Insolventa firma haiducu haiducu cand se baga o societate in insolventa? (vezi toată discuția)
Insolventa/faliment negrila negrila cum e cu procedura insolventei, dar cu procedura falimentului? se confunda, e una si aceeasi, e una in prelungirea alteia,sau doua lucruri diferite? nu vreau ... (vezi toată discuția)