Forum Discuţii diverse Cultură generală A murit poetul ADRIAN PAUNESCU
Discuție deschisă în Cultură generală

A murit poetul ADRIAN PAUNESCU

Incepand de astazi Flacara poeziei lui ADRIAN PAUNESCU nu mai palpaie, dar ne va lumina neincetat. Odihna vesnica neobositului poet!
rosu gheorghe, utilizator
Dumnezeu sa-l ierte!
Si ultima poezie de pe patul de spital:

De la un cardiac cordial

De-aicea, de pe patul de spital,
Pe care mă găsesc de vreme lungă,
Consider că e-un gest profund moral
Cuvântul meu la voi să mai ajungă.

Mă monitorizează paznici minimi,
Din maxima profesorului grijă,
În jurul obositei mele inimi
Să nu mă mai ajungă nicio schijă.

Aud o ambulanţă revenind,
Cu cine ştie ce bolnav aicea,
Alarma mi se pare un colind
Cu care se tratează cicatricea.

Purtaţi-vă de grijă, fraţii mei,
Păziţi-vă şi inima, şi gândul,
De nu doriţi să vină anii grei,
Spitalul de urgenţă implorându-l.

Eu vă salut de-a dreptul cordial,
De-a dreptul cardiac, precum se ştie,
Recunoscând că patul de spital
Nu-i o alarmă, ci o garanţie.

Vă văd pe toţi mai buni şi mai umani,
Eu însumi sunt mai omenos în toate,
Dă-mi, Doamne, viaţă, încă nişte ani
ªi ţării mele minima dreptate.

Adrian Păunescu, 31 octombrie 2010, Bucureşti, Spitalul de Urgenţă.

preluare din ziarul Ring
vai, ce rau imi pare! Dumnezeu sa-l ierte si sa-i odihneasca sufletul!
Dumnezeu sa il odihneasca
Dumnezeu sa il odihneasca si pe noi sa ne ierte pentru ce o sa urmeze la televiziuni...

S-a dovedit ca am avut dreptate sa ma tem de ce vor face televiziunile din moartea lui Adrian Paunescu :(
Mai sus am scris ''si pe noi sa ne ierte pentru ce o sa urmeze la televiziuni'' - acum imi dau seama ca suna rau, dar ma gandeam la ce a inceput la TV dupa ce au murit Adrian Pintea, Ion Dolanescu, Madalina Manole... Nu pe ''noi'', pe ''ei'' sa-i ierte, pe cei care transforma moartea in spectacol
ContSters126200, utilizator
fara sa fim rai sau ironici si cu admiratie pentru talentul poetic al lui AP, dar la care parte din topicul de fata se incadreaza, la contract de munca, demisie sau salariu???