Forum Discuţii diverse Cultură generală A murit poetul ADRIAN PAUNESCU
Discuție deschisă în Cultură generală

A murit poetul ADRIAN PAUNESCU

Incepand de astazi Flacara poeziei lui ADRIAN PAUNESCU nu mai palpaie, dar ne va lumina neincetat. Odihna vesnica neobositului poet!
rosu gheorghe, utilizator
eumarian a scris:

Respectand proportiile, precum spunea Eminescu:
Or sa vie pe-a ta urma in convoi de-nmormantare
Splendid ca o ironie cu priviri nepasatoare
Iar deasupra tuturora va vorbi vreun mititel,
Nu slavindu-te pe tine... lustruindu-se pe el

Excelent ,dar mai ales adevarat !

Spunea Benjamin Franklin:

"Prostul invatat(chiar daca) isi scrie prostiile intr-o limba mai ingrijita,decat cel neinvatat,ele raman tot prostii"

Cel la care ma refeream le-a scris -si parca nu era suficient-si apoi le-a si citit.

Grandomania si grandilocventa sunt mult prea mari ca sa lase locul adevarului
ynocentta a scris:

.
A murit datorita afectiunilor incet,incet instalate intr-un trup si suflet care desi afisa o falsa masivitate,datorita esecurilor succesive,datorita durerii cauzate de disparitia prematura a mai multor adevarati prieteni (Ghe Vieru,sotii Teodoroiu)in final a fost rapus de consecintele frustrarilor si orgoliilor acelora care l-au contestat

Cu scuzele de rigoare, iti aduc aminte ca prietenii sai adevarati , la care te referi - si cred eu ca au fost ultimii pe care i-a numit FRATI -- au fost Doina si Ion Aldea Teodorovici si Grigore Vieru, dusi prea devreme. A fost marcat peste asteptari.
Ma bucur sa am autografele si cateva cuvinte impresionante de la toti patru , din luna septembrie din anul mortii Doinei si lui Ion ,Teodorovici - de la Sarbatoarea lui Avram Iancu de la Tebea, unde au fost impreuna.
Adrian Paunescu..... ramane un geniu, un mare om, o voce de neuitat. Prin vocea lui, creatia sa avea o rezonanta care misca si sufletele impietrite ....
Da.. a inceput sa moara lent, odata cu moartea tot atat de lenta , dar sigura - a lipsei de respect fata de adevaratele valori ale neamului, a dragostei de neam si tara. A inceput sa moara, cand tara pe care o iubea, a intrat in colaps.
Dumnezeu sa aiba mila de sufletul sau .
ContSters122901, utilizator