Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinta pentru concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinta pentru concediu medical

Buna ziua,
E o anumita adeverinta tip ce se elibereaza de angajator pentru obtinerea certificatului de concediu medical?
Dar pentru spitalizare, tot adeverinta tip?
Ce ar trebui sa contina aceasta adeverinta?

Daca da, pot gasi formularul de adeverinta intr-o anumita prevedere legala?
Multumesc
1. Angajatorul dvs.ar trebui sa stie ce fel de adeverinta sa elibereze.
2. Este o adeverinta conform Ordin CNAS:
S.C. ____________________________________ SRL
Adresa ______________________________________ Nr.______/____________
RC: ________________ CUI:________________
Tel/Fax: ___________________

ADEVERINTA
(conf. Ordinului CNAS nr. 903/2007)

Prin prezenta se certifica faptul ca dl/dna ________________________,
CNP ________________________ act de identitate ____ seria ____ nr._________________, eliberat de _______________________ la data de ______________, cu domiciliul in ___________________, str. _______________________ nr. ____ bl. ___sc. ___ ap.____, jud. ______________, are calitatea de salariat si i s-a retinut si virat lunar contributia pentru asigurarile sociale de sanatate, potrivit Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, cu modificarile si completarile ulterioare.
Persoana mai sus mentionata figureaza in evidentele noastre cu urmatorii coasigurati (sot/sotie, parinti, aflati in intretinere) :
1. Nume, prenume, ____________________CNP __________________
2. Nume, prenume, ____________________CNP __________________
3. Nume, prenume, ____________________ CNP _________________
Prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii.
Sub sanctiunile aplicate faptei de fals in acte publice, declaram ca datele din adeverinta sunt corecte si complete.
ADMINISTRATOR,
3. Mai e o adeverinta cu concediul medical pe ultimele 12 luni:
S.C. _____________________________________
Sediul ___________________________________ Nr.__________/______________
RC: ________________ CUI: _______________
Tel/Fax: _________________________________

ADEVERINTA

Se adevereste prin prezenta ca dl/dna ___________CNP_______________
este angajatul(a) societatii noastre in functia de ____________cu un salariu lunar brut de ___________ lei.
In ultimele 12/24 de luni a avut urmatoarele concedii medicale:
Anul Luna Zile conc.med. Anul Luna Zile conc.med.

Se elibereaza prezenta spre a-i servi la _____________________ .
ADMINISTRATOR,