avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Taxe avocati, cheltuieli deductibile avocati
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Taxe avocati, cheltuieli deductibile avocati

Hai sa ne imaginam ca avocatul x primeste onorariu 1000 de ron.

Cate taxe trebuie sa plateasca avocatul ca urmare a onorariului incasat?

Sunt curios la ce procent o sa ajungem :)
16% la stat si 10 % la barou#-o
eu cred ca sunt mai multe.
cass? adica asigurari de sanatate.
alte taxe...

hai sa facem un calcul total. ca sunt curios rau.
Eu vad situatia asa:

Mai intai plateste 10% la CAA - 100 de lei.
presupunem ca isi cumpara si el o carte si un abonament RATB pe luna, inca 100 de lei.
Raman 800 de lei venit impozabil. Impozitul e de 16 % din venitul impozabil, adica 16% * 800 = 128
Plateste si contributie la CASS, 6.5% din venitul impozabil - 6,5% * 800 de lei = 52

In total omul nostru plateste 380 de lei, si ramane cu 620. Plateste 38% :O

Dar, daca ar castiga 10000 de lei, situatia ar fi putin diferita.
Ar plati la CAA numai 850 de lei, cota maxima. Daca isi ia si masina, ca are cu ce, o baga pe amortizare in 5 ani si isi deduce cheltuieli de minim 500 de euro pe luna, plus combustibil. :P
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2008
ContSters20980, utilizator
La CAA e 10% dar nu mai putin de 150. (ai facut o... reducere).
Bun. Deci pana la venituri mari, un avocat plateste cel putin 38% taxe. Fara sa fiu rau intentionat, ma gandesc ca exemplul dat de mine mai sus atinge o buna parte din avocatii din Romania. Nu stiu care e salariul mediu in bransa dar ma indoiesc ca e cu mult peste 2000 de ron (daca facem abstractie de varfurile din avocatura, care castiga multi bani si de cei care nu castiga nimic).

Daca mai punem si taxa fixa de la barou, care e si aia destul de mare, chiar daca variaza de la Barou la Barou, ajungem la taxe de peste 45%.

Cam mare, nu?
Asa ca, hai sa gasim impreuna modalitati de evitare a dublei impuneri.
Ca sa nu ii zic altfel. :)

Ce cheltuieli folositi de obicei pentru a reduce impozitul? Ce alte metode ati auzit ca se practica?

Alte discuții în legătură

Intrebare taxe anuale barou Tut_trademark Tut_trademark buna ziua.zilele trecute discutam la o cafea cu o studenta din anu 4 la o universitate prestigioasa din romania si se plangea ca ar vrea sa dea examenul de ... (vezi toată discuția)
Stagiatura , conditii maestru siempreska siempreska Unde gasesc conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un avocat definitiv pentru a fi maestru? As vrea sa stiu ce cheltuieli si taxe are de platit pt a ... (vezi toată discuția)
Pfa obligat sau nu la sanatate? nae2012 nae2012 Buna ziua. Am un PFA si am realizat un venit de 25000 lei brut iar cheltuieli de 7000 de lei in anul 2018. Mai sunt obligat sau nu la sanatate? (vezi toată discuția)