Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Taxe avocati, cheltuieli deductibile avocati
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Taxe avocati, cheltuieli deductibile avocati

Hai sa ne imaginam ca avocatul x primeste onorariu 1000 de ron.

Cate taxe trebuie sa plateasca avocatul ca urmare a onorariului incasat?

Sunt curios la ce procent o sa ajungem :)
16% la stat si 10 % la barou#-o
eu cred ca sunt mai multe.
cass? adica asigurari de sanatate.
alte taxe...

hai sa facem un calcul total. ca sunt curios rau.
Eu vad situatia asa:

Mai intai plateste 10% la CAA - 100 de lei.
presupunem ca isi cumpara si el o carte si un abonament RATB pe luna, inca 100 de lei.
Raman 800 de lei venit impozabil. Impozitul e de 16 % din venitul impozabil, adica 16% * 800 = 128
Plateste si contributie la CASS, 6.5% din venitul impozabil - 6,5% * 800 de lei = 52

In total omul nostru plateste 380 de lei, si ramane cu 620. Plateste 38% :O

Dar, daca ar castiga 10000 de lei, situatia ar fi putin diferita.
Ar plati la CAA numai 850 de lei, cota maxima. Daca isi ia si masina, ca are cu ce, o baga pe amortizare in 5 ani si isi deduce cheltuieli de minim 500 de euro pe luna, plus combustibil. :P
ContSters20980, utilizator
La CAA e 10% dar nu mai putin de 150. (ai facut o... reducere).
Bun. Deci pana la venituri mari, un avocat plateste cel putin 38% taxe. Fara sa fiu rau intentionat, ma gandesc ca exemplul dat de mine mai sus atinge o buna parte din avocatii din Romania. Nu stiu care e salariul mediu in bransa dar ma indoiesc ca e cu mult peste 2000 de ron (daca facem abstractie de varfurile din avocatura, care castiga multi bani si de cei care nu castiga nimic).

Daca mai punem si taxa fixa de la barou, care e si aia destul de mare, chiar daca variaza de la Barou la Barou, ajungem la taxe de peste 45%.

Cam mare, nu?
Asa ca, hai sa gasim impreuna modalitati de evitare a dublei impuneri.
Ca sa nu ii zic altfel. :)

Ce cheltuieli folositi de obicei pentru a reduce impozitul? Ce alte metode ati auzit ca se practica?