avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Actul normativ referitor la cauciucuri pentru iarna - ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Actul normativ referitor la cauciucuri pentru iarna - intrebari

am citit si eu proiectul de OUG privind circulatia iarna postat pe site si am doua nelamuriri.
pe de o parte se intelege ca indiferent de cate grade vor fi afara in perioada 1 noiembrie-31 martie trebuie sa avem cauciucuri de iarna.
iar a doua intrebare- lanturile sunt obligatorii doar pentru cei care transporta marfa si calatori?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 12:48, 7 Noiembrie 2010
1. Intr-adevar, indiferent de temperatura in perioada1 noiembrie – 31 martie, autovehiculele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie dotate cu anvelope de iarna.

2. De asemenea, conform noului act normativ, operatorii de transport risca o amenda cuprinsa intre 2.500 de lei si 4.000 de lei, in cazul in care efectueaza transport de marfuri sau persoane fara ca autovehiculele sa fie dotate corespunzator cu anvelope de iarna, lanturi si alte echipamente antiderapante omologate.
Asadar, numai cei care transporta marfa sau calatori vor fi obligati sa aibe si lanturi.
Si pentru cei care au cauciucuri all seasons? Eu nu stau sa le schimb toata ziua ...(rog pe cei care se gandesc la o dama blonda....sa se abtina:D...sunt bruneta)...
Deci ?
Proiectul in discutie nu face precizari concrete la cauciucurile oll seasons si nici daca se mai pot aplica sanctiuni in eventualitatea in care natura, in luna aprilie sau mai , da cate o zapada
Obligatia exista indiferent de temperatura de afara, avand in vedere
ca legea nu distinge or, ubi les non distinguit, nec nos distinguere
debemus
- daca legea nu distinge nu putem distinge noi.
Ultima modificare: Duminică, 7 Noiembrie 2010
Daniel Coman, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anvelope de iarna Pilu Pilu Buna ziua, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva. Anvelopele de iarna pentru autoturisme trebuie obligatoriu montate acum cu 1 noiembrie (asa zicea ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea echiparii cu anvelope de iarna miki_M miki_M Buna ziua! Stie cineva care este cadrul legal pentru obligativitatea echiparii autoturismului cu anvelope de iarna incepand cu 01 noiembrie pana la 01 martie ... (vezi toată discuția)