Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este necesar permisul de conducere?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este necesar permisul de conducere?

buna va rog sa ma lamuriti daca necesit permis de conducere pentru o motocicleta de 125 cm si 11 kw
va multumesc

da, intrucat capacitatea cilindrica este mai mare decat 49 cmc. :)

Art. 6 din Codul rutier prevede:
In sensul prezentei ordonanţe de urgenţă, expresiile şi termenii de mai jos au următorul inţeles:
22. motocicletă - autovehiculul cu două roţi, cu sau fără ataş, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cm 3 şi/sau a cărui viteză maximă, prin construcţie, depăşeşte 45 km/h;

Art. 30.din Regulamentul de aplicare a Codului rutier prevede:
Permisul de conducere se eliberează pentru una sau mai multe dintre următoarele categorii şi subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataş;

Prin urmare, aveti nevoie de permis de conducere categoria A