Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Semnare proiect hotarare Consiliu Local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Semnare proiect hotarare Consiliu Local

proiectele de hotarare intr-o primarie se semneaza si de secretar, sau numai de cel care le initiaza?

Buna ziua !
Nu exista nicio prevedere legala in acest sens , insa secretarul UAT isi poate exprima pozitia referitor la legalitatea proiectului de hotarare respectiv . Obligatorie este contrasemnarea pentru legalitate hotararii adoptate , bineinteles daca aceasta respecta prevederile legale in materie .
Din prevederile art. 44(1) al Legii nr. 215/2001 nu rezultă că proiectul de hotărâre trebuie contrasemnat de către secretar. În schimb, astfel de prevederi găsim în art.47 şi art.117 lit a). Tot aşa, conform prevederilor art. 117, lit. f) secretarul asigură... efectuarea lucrărilor de secretariat.... redactează hotărârile consiliului local şi conform prevederilor art. 117, lit. g) pregăteşte lucrările supuse dezbaterii consiliului local... În cazul în care verifică proiectele de hotărâre, nimic nu îl opreşte să le şi semneze.
Din textele de lege nu rezultă că ar fi obligatoriu ca proiectele de hotărâre să fie contrasemnate de către secretar în această etapă, poate din regulamentele de funcţionare ale consiliului local, însă nu văd cum acestea ar putea adăuga la lege.
multumesc pentru toate raspunsurile!
~ Conținut șters la cerere ~
sunt de acord cu contrasemnarea de catre secretar a hotararilor adoptate de consilieri, dar si semnarea de catre secretar a proiectelor de hotarare . de fapt asa ati si expus. NU este asa!?