Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Insarcinata inainte de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Insarcinata inainte de angajare

Adica angajatorul te poate concedia in cazul in care se semneaza contract pe perioada nedeterminata si afli ulterior angajarii ca esti insarcinata sau se aplica aceleasi legi ca si in cazul in care ramaii insarcinata dupa angajare.
?
Legea nr. 53/2003 - CODUL MUNCII

ART. 60
(1) Concedierea salariatilor nu poate fi dispusa:
c) pe durata in care femeia salariata este gravida, in masura in care angajatorul a luat cunostinta de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.
Daca sunteti insarcinata, instiintati in scris angajatorului si atasati un document medical care va atesta starea de graviditate (cititi OUG 96/2003 +NM).
Nu are dreptul sa dispuna concedierea pentru faptul ca sunteti insarcinata.