Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Inca odata PAD
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Inca odata PAD

Poate sa ne spuna cineva unde se duc banii acestia cine-i administreaza?
Sau se duc in sacul fara fund al statului?
Administrarea fondurilor este facuta de societatea pe actiuni numita PAID:
(1) In vederea gestionarii asigurarii obligatorii impotriva
dezastrelor naturale a locuintelor se constituie societatea
comerciala de asigurare-reasigurare denumita PAID, potrivit
dispozitiilor Legii nr.32/2000, cu modificarile si
completarile ulterioare.
Si pentru a nu se risipi incasarile pe cheltuieli:
.

(1) Un actionar poate detine cel mult 15% din actiunile PAID
sau din drepturile de vot in cadrul adunarii generale a
actionarilor.
(2) PAID va plati actionarilor dividende din profit, daca
acesta exista, pentru capitalul varsat la constituirea
acestuia.
..si asta pentru ca:
Disponibilitatile PAID pot fi plasate la institutii de credit,
in instrumente ale pietei monetare, in titluri de stat sau
obligatiuni municipale ori in alte instrumente financiare, in
conformitate cu prevederile Legii nr.32/2000, cu modificarile
si completarile ulterioare.
Morala: Nu va faceti griji,PAID functioneaza conform legilor(31/1990,32/2000,260/2008) si sub stricta si competenta supraveghere a CSA
nucu$, utilizator
Cam asa ceva. Sigur ca nu ne dorim dar numai un adevarat dezastru, unl din cele 3, nu putem sti daca banii se duc unde trebuie. Mai bine sa nu se intample.