Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca piese originale
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca piese originale

avind pretentia de a repara masina cu piese originale pe baza de RCA, firma asiguratoooare poate obliga furnizorul de piese sa-mi pune la dispozitie doar piese contrafacute, neoriginale in idea de a micsora cheltuielile de reparatii?
nu, categoric nu...#-o eventual poate sa-i ceara si s-o oblige sa va puna piese originale...:yes: Intrebati firma de asigurari sau Service-ul, cine raspunde daca din cauza pieselor contrafacute puse pe masina, se intampla vre-un accident ???
La cat costa o polita RCA in Romania, fiecare Asigurator va incerca, pe cat posibil, sa isi reduca costurile. Insa, trebuie de vazut exact unde e mincinosul, la asigurator sau la service?/?:) Ca si cei din urma doresc sa vanda piese contrafacute la pret de originale.......#-o
Doinita Stingaciu, Avocat
asiguratorul plateste o anumita suma, in care service-ul trebuie sa se incadreze. asa ca, ajung putine (inspre deloc) piese originale pe masina
In functie de vechimea masinii , asiguratorul poate cere reparatorului sa va puna piese noi sau after market. Daca piesele after market se pun in locul celor care se refera la siguranta circulatiei, atunci nu e bine dar daca e vorba de piese de caroserie atunci nu este o problema. Daca dispuneti de polita CASCO atunci va puteti repara masina pe CASCO si asiguratorul dv. isi va recupera banii de la asiguratorul vinovatului si astfel puteti schimba piesele conform conditiilor din polita.
Asiguratorul nu va poate obliga sa reparati autoturismul cu piese second hand.