avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... interpretare Art. 5. - (1) b) din Lege 221 / 2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

interpretare Art. 5. - (1) b) din Lege 221 / 2009

,,acordarea de despăgubiri reprezentând echivalentul valorii bunurilor confiscate prin hotărâre de condamnare sau ca efect al măsurii administrative, dacă bunurile respective nu i-au fost restituite sau nu a obţinut despăgubiri prin echivalent în condiţiile Legii nr. 10/2001 [...], sau ale Legii nr. 247/2005 [...]''
Credeti ca intra sub incidenta acestui text de lege si terenurile ce fac obiectul legii 18 / 1990? Interpretand strict, despagubirea se face pentru bunurile confiscate / daca acestea nu i-au fost restituite / sau nu a obtinut despagubiri. T. Bucuresti interpreteaza restrictiv, in sensul ca doar bunurile ce intra sub incidenta legii 10 / 2001 pot face obiectul cererii.
Interpretarea mea este diferita: semantic, interpretez ca pentru a putea face obiectul cererii trebuie sa indeplineasca 2 conditii: sa fi fost confiscate si sa nu fi fost restituite. Juridic, este inca un text de lege prost construit. Deoarece textul prevede ca despagubirile sa fi fost acordate in baza legii 10 / 2001 sau legii 247/2005, iar legea 247 / 2005 este lege modificatoare imclusin a legii 18 / 1990, inteleg ca s-ar aplica si bunurilor ce fac obiectul legii 18 / 1990. Putem aplica acest silogism in interpretarea textului de lege?
Ma gandeam ca nu ar strica si alte pareri.

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 calemia calemia se mai poate introduce actiune in baza legii 221/2009? mentionez ca bunicii si tatal meu au avut domiciliul obligatoriu in baragan timp de 5 ani si ca in ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 mobexport mobexport Buna ziua Va rog daca ma poate ajuta cineva in legatura cu despagubirile conf. Legii 221/2009. Prin Ordinul MAI din 1951, in data de 05.08.1952 familiei mele ... (vezi toată discuția)
Deportatii in fostul urss Basiltm Basiltm hi! cine ma poate ajuta? este vorba de fostii bunici, care au fost deportati in urss. unde se poate face vreun demers, pentru despagubiri? adresa, telefon, ... (vezi toată discuția)