Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

se mai poate introduce actiune in baza legii 221/2009? mentionez ca bunicii si tatal meu au avut domiciliul obligatoriu in baragan timp de 5 ani si ca in prezent sunt decedati, eu fiind singurul mostenitor. va multumesc anticipat
Se mai poate. Termenul expira in iunie. Trebuie sa aveti in vedere decizia 1358/2010 a CC. Dar, daca au fost deportati din Baragan, cred ca puteti solicita si daune materiale. Cei din Baragan au abandonat toate bunurile, iar la ridicarea restrictiilor prin decizia 6100 au avut restrictii in ce priveste libera circulatie ( nu se puteau intoarce in zona frontierei de Vest, nu se puteau stabili in Bucuresti si imprejurimi, etc.). Eu am solicitat si constatarea caracterului politic al acestor masuri. Incercati sa obtineti dosarul CNSAS. Este important, pt. ca in el sunt enumerate bunurile abandonate.
Puteti sa promovati actiune prin care sa solicitati instantei constatarea caracterului politic al condamnarii si deportarii, in baza art.4 alin.2 din Legea 221/2009
Stimat forumist,

Depinde ce urmăriți prin introducerea unei asemenea acțiuni.

În ceea ce privește daunele morale, legea a fost declarată neconstituțională sub acest aspect și nu mai poate produce efecte.

Totuși, în ceea ce privește daunele materiale, acestea se mai pot cere, vizând bunurile confiscate ca urmare a condamnării, deportării...

Cadrul legal incident acestora, respectiv art 5 alin.1, lit. b a rămas în vigoare și prvede:
b) acordarea de despagubiri reprezentand echivalentul valorii bunurilor confiscate prin hotarare de condamnare sau ca efect al masurii administrative, daca bunurile respective nu i-au fost restituite sau nu a obtinut despagubiri prin echivalent in conditiile Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 22 decembrie 1989, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau ale Legii nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, cu modificarile si completarile ulterioare;

Vă puteți uita și pe cele discutate aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stimă.