Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Dreturi mostenitori deportati in Baragan
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Dreturi mostenitori deportati in Baragan

As dori sa stiu daca eu si sora mea beneficiem de vre-un drept in calitate de mostenitori ai unui deportat in Baragan. Precizez ca tatal meu a fost deportat in Baragan impreuna cu bunicul, bunica si unchiul meu. Tatal meu este decedat din anul 1992, a fost membru al Asociatiei deportatilor in Baragan. El a fost divortat de mama mea inca din anul 1988. Daca raspunsul la intrebare este "da" as dori daca se poate sa imi precizati care ar fi aceste drepturi si cui sa ma adresez. Va multumesc anticipat.
Va incadrati in conditiile Legii 221/2009.

Orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic, precum si, dupa decesul acestei persoane, sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instantei de judecata, in termen de 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligarea statului la:
a) acordarea unor despagubiri pentru prejudiciul moral suferit prin condamnare. La stabilirea cuantumului despagubirilor se va tine seama si de masurile reparatorii deja acordate persoanelor in cauza in temeiul Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurata cu incepere de la 6 martie 1945, precum si celor deportate in strainatate ori constituite in prizonieri, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, si al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 214/1999, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 568/2001, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) acordarea de despagubiri reprezentand echivalentul valorii bunurilor confiscate prin hotarare de condamnare sau ca efect al masurii administrative, daca bunurile respective nu i-au fost restituite sau nu a obtinut despagubiri prin echivalent in conditiile Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate in mod abuziv in perioada 6 martie 1945 22 decembrie 1989, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sau ale Legii nr. 247/2005 privind reforma in domeniile proprietatii si justitiei, precum si unele masuri adiacente, cu modificarile si completarile ulterioare;
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
karytat a scris:

As dori sa stiu daca eu si sora mea beneficiem de vre-un drept in calitate de mostenitori ai unui deportat in Baragan. Precizez ca tatal meu a fost deportat in Baragan impreuna cu bunicul, bunica si unchiul meu. Tatal meu este decedat din anul 1992, a fost membru al Asociatiei deportatilor in Baragan. El a fost divortat de mama mea inca din anul 1988. Daca raspunsul la intrebare este "da" as dori daca se poate sa imi precizati care ar fi aceste drepturi si cui sa ma adresez. Va multumesc anticipat.

Cititi aici :
[ link extern ]
Spuneti-mi va rog aceste despagubiri pentru deportatii in Baragan se acorda in functie de numarul de ani petrecut acolo si daca da ce despagubire se ofera pentru o perioada de 5 ani?Va multumesc
andraadi a scris:

Spuneti-mi va rog aceste despagubiri pentru deportatii in Baragan se acorda in functie de numarul de ani petrecut acolo si daca da ce despagubire se ofera pentru o perioada de 5 ani?Va multumesc

Nu...Mai multe amanunte gasiti aici :

[ link extern ]