Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despagubire dizidenti politici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despagubire dizidenti politici

Unchiului meu, i s-a gasit o banala invinuire si in anii 60, comunistii l-au inchis vreo 4 ani...unchiul meu era un mare anticomunist si din cauza asta ei i-au venit de hac. intrebarea mea este: cum putem cere despagubiri, in baza carei legi le putem cere si cam cati bani ar primi pentru statul lui in puscarie ca dizident timp de 4 ani?Cu cine trebuie sa ne judecam?

multumesc
nu imi poate raspunde nimeni?:(
noisette, utilizator
Legea 221/2009:

Art. 4. - (1) Persoanele condamnate penal în perioada 6 martie
1945 - 22 decembrie 1989, pentru alte fapte decât cele prevăzute la
art. 1 alin. (2), pot solicita instanţei de judecată să constate caracterul
politic al condamnării lor, potrivit art. 1 alin. (3). Cererea poate fi
introdusă şi după decesul persoanei, de orice persoană fizică sau
juridică interesată sau, din oficiu, de parchetul de pe lângă tribunalul
în circumscripţia căruia domiciliază persoana interesată.

(4) Cererea este imprescriptibilă, fiind scutită de taxă de timbru,
iar competenţa de soluţionare aparţine tribunalului, secţia civilă, în
circumscripţia căruia domiciliază persoana interesată. Cererea se
judecă în contradictoriu cu statul, reprezentat prin Ministerul
Finanţelor Publice

Art. 5. - (1) Orice persoană care a suferit condamnări cu caracter
politic în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a
făcut obiectul unor măsuri administrative cu caracter politic, precum
şi, după decesul acestei persoane, soţul sau descendenţii acesteia până
la gradul al II-lea inclusiv, pot solicita instanţei de judecată, în termen
de 3 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, obligarea
statului la:
a) acordarea unor despăgubiri pentru prejudiciul moral
suferit prin condamnare. La stabilirea cuantumului despăgubirilor se
va ţine seama şi de măsurile reparatorii deja acordate persoanelor în
cauză în temeiul Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor
drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura
instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate
în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările
şi completările ulterioare, şi al Ordonanţei de urgenţă a Guvernului
nr. 214/1999, aprobată cu modificări şi completări prin Legea
nr. 568/2001, cu modificările şi completările ulterioare;
b) acordarea de despăgubiri reprezentând echivalentul
valorii bunurilor confiscate prin hotărâre de condamnare sau ca efect
al măsurii administrative, dacă bunurile respective nu i-au fost
restituite sau nu a obţinut despăgubiri prin echivalent în condiţiile
Legii nr. 10/2001 privind regimul juridic al unor imobile preluate în
mod abuziv în perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, sau ale Legii
nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei,
precum şi unele măsuri adiacente, cu modificările şi completările
ulterioare;